poniedziałek, 6 lipca 2020

0% gospodarek z rosnącym sentymentem ekonomicznym!

Eurostat co miesiąc zbiera informacje z europejskich gospodarek odnośnie ich kondycji i perspektyw. W ramach wskaźnika ESI, przygląda się temu jak zmienia się nastrój:
  • w przemyśle
  • w budownictwie
  • w usługach
  • w handlu detalicznym
  • u konsumentów
Każdej z tych gałęzi wskaźnik ten nadaje odpowiednią wagę, aby następnie zbiorczo zamienić je na pojedynczą wartość liczbową mówiąca czy obecnie jest lepiej czy gorzej niż rok temu i o ile.

W dzisiejszym artykule zebrałem informacje o wartości wskaźnika ESI dla wszystkich krajów dla których jest zbierany na 25 lat wstecz, a następnie połączyłem je w jeden zbiorczy wskaźnik mówiący, jaki odsetek europejskich gospodarek ma obecnie lepszy sentyment ekonomiczny niż przed rokiem.


Być może nie zdziwi Was fakt, że obecnie wartość tego wskaźnika wynosi 0%, co oznacza, że wszystkie wliczane gospodarki są w gorszym stanie niż były rok temu, ale już zaskoczeniem może być to, że:
  • tego typu sytuacja ma miejsce po raz 3 w ciągu ostatnich 25 lat.
  • obecne 0% pojawiło się jeszcze przed pojawieniem się wirusa.
 Oto zbiorczy wskaźnik sentymentu, o którym mowa:
Jak widać, w przeszłości z poziomem 0% mieliśmy już do czynienia w okolicach 1999 i 2008/09 r. Można by wręcz doszukiwać się pewnej 10-letniej cykliczności, ale danych jest zbyt mało, aby taka prognoza miała wystarczająco dużą wiarygodność.

Co ciekawe, jeśli spojrzymy na ostatni rok, wskaźnik osiągnął poziom 0% już w czerwcu 2019 r. a więc na długo przed wirusem. Na początku 2020 r. zaczął wręcz odbijać przebijając w górę poziom 20% gospodarek z dobrym sentymentem. Oznacza to, że choć obecny powrót do 0% z pewnością jest skutkiem pandemii, to sama niska wartość wskaźnika już nie. Po prostu timing wirus zbiegł się w czasie z ekstremalnie niską wartością dzisiejszego wskaźnika.

Aby zobaczyć co w przeszłości działo się w podobnych sytuacjach, dodajmy roczną średnią ruchomą dla odsiania szumów:


Zaznaczmy 2 historycznie najniższe dołki w ramach "cyklu dziesięcioletniego":


Dalsze ścieżki sWIG80 przez 1,5 roku wyglądały następująco:

Jeśli dopuści do analizy również inne dołki (w ramach mniejszych cykli), które także były głębokie na wskaźniku (choć nie dotarły do 0%), otrzymamy:

Dalsze ścieżki:Okazuje się, że niezależnie czy do analizy weźmiemy tylko dwie najbardziej podobne do obecnej sytuacje z przeszłości, czy dopuścimy też kilka nieco mniej, ale wciąż podobnych sytuacji, w odpowiedzi otrzymamy informację, że obecny przebieg indeksu sWIG80 znajduje się w okolicy historycznie średniej ścieżki, a więc jeśli zastanawialiśmy się czy tak silne odbicie w ostatnim czasie:


które zniosło z nawiązką całe pandemiczne spadki ma uzasadnienie, to dzisiejszy wskaźnik sugeruje, że tak. W przeszłości spadek odsetka krajów ze spadającym ESI do niskiego poziomu w 5 przypadkach na 5 zwiastował wzrosty.Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz