sobota, 3 listopada 2012

Wyniki portfela inwestycyjnego #8


Po 8 tygodniach prowadzenia portfela inwestycyjnego opartego wyłącznie na analizie fundamentalnej, wyniki jak na razie są ponadprzeciętne. Czy nadal można to wyjaśnić jako zbieg okoliczności, czy może jednak system jest dobry? Z odpowiedzią na to pytanie poczekajmy jeszcze 4 tygodnie do zamknięcia eksperymentalnego portfela. Obecne wyniki naszego portfela prezentuję poniżej:

Jesteśmy w 2/3 czasu przeznaczonego na eksperyment. Obecny tydzień okazał się być skrajnie dobry dla naszego portfela. W ciągu kilku ostatnich dni wartość portfela wzrosła o 4,3%. W tym samym czasie WIG20 zyskał 1,12% co sprawia, że nasz kapitał zarobił o 3,18% więcej niż indeks giełdowy. Jest to trzeci najlepszy wynik jak do tej pory. Bardziej wyprzedziliśmy indeks tylko w pierwszym i piątym tygodniu.

Bardzo pozytywnym aspektem tego tygodnia była nowa spółka (PCG), która odpaliła w górę zyskując w tym tygodniu niemal 23%. Poza nią nadal bardzo dobrze spisuje się WLT, który rośnie regularnie już od pięciu tygodni po kilka procent tygodniowo. Łącznie zarobił już ponad 26%.

Kolejną spółką która bardzo przyjemnie odpaliła jest IMC. Najpierw wzrosła o 10%, aby w kolejnym tygodniu spaść o ponad 7%, a następnie w obecnym tygodniu znów odpić o ponad 4%.

Jak na razie najgorzej radzą sobie PCE i PGD.
ATT jest z nami od początku eksperymentu i jak na razie straciła dla nas ok. 3,5%. PGD w pierwszym tygodniu po zakupie spadło o 4% i na razie pozostaje na tym poziomie.

Poniższy wykres przedstawia zależność pomiędzy wartością naszego portfela, a indeksem WIG20.


Od początku trwania eksperymentu (7 pełnych tygodni) indeks WIG20 nie radził sobie ani bardzo źle, ani bardzo dobrze. Zakończył ten okres ze stratą 2,94%. Nasz portfel w tym samym okresie zyskał 9,72%. Oznacza to, że nasz portfel zachował się lepiej od indeksu WIG20 o 12,66%.

Zaczynając eksperyment miałem nadzieję, że nasza strategia jest dobra, ale szczerze mówiąc nie myślałem że w ramach eksperymentu choćby zbliżymy się do granicy 10%. Raczej myślałem o zakresie 2% - 3%.

Tak czy inaczej jeszcze nie wyciągajmy pochopnych wniosków. Zaczekajmy jeszcze te 4 tygodnie do końca.

Na obecną chwilę nie zmieniamy nic w portfelu. Na razie nie ma nowych ciekawych spółek. Co do wyrzucania spółek z portfela to najbliżej spadku jest PGD, ale abym poważenie pomyślał o pozbyciu się go musiałby spaść jeszcze o ok. 11%, więc szczerze mówiąc nie spodziewam się aby nastąpiło to w tym tygodniu.

Jeśli macie jakieś pytania związane z moim sposobem inwestowania, piszcie śmiało w komentarzach :)


Jeśli artykuł Ci się podoba kliknij "lubię to", aby inni też mogli go przeczytać:
Dodatkowo zapisz mi swój adres email, aby nie przegapić nowych artykułów (nie wysyłam żadnego spamu/reklam itp.):
Twój email:

11 komentarzy:

Anonimowy pisze...

jakoś ciężko uwierzyć w zbiegi okoliczności w tej branży! System jest zwyczajnie bardzo dobry! gratulacje!

janosik pisze...

ciagnij dopuki nie bedzie mocnych spadkow przez dluzszy czas inaczej test ten, tak naprawde, nic wartosciowego nie pokaze

Anonimowy pisze...

Jest szansa na łopatologiczny opis sposobu doboru spółek? Na jakie wskaźniki, inne parametry patrzeć? Jakie wartości powinny mieć, aby spółka była obiecująca?

Anonimowy pisze...

Metoda doboru spółek bardzo fajna...chciałbym spróbować z niej skorzystać w przyszłości i dlatego proszę o pomoc w wyjaśnieniu na przykładzie dowolnej spółki jak została ona dobrana do portfela (w jaki sposób została odsiana z listy spółek, jakie wskaźniki były brane pod uwagę, czy do wyłapania takiej spółki wystarczy mi prosta tabela giełdowa i serwis finansowy, czy muszę dokonać dodatkowych kalkulacji, obliczyć wszystko na wzorach, itp)

Filon pisze...

@Anonimowi 21:21 i 10:44

Co do zasad doboru spółek to strategia doboru spółek opiera się o 3 czynniki:

Są obiecujące z punktu widzenia fundamentalnego (dobre wyniki finansowe).

Są niedocenione przez inwestorów (niedowartościowane).

Zostały niedawno dostrzeżone przez inwestorów (ich cena akcji zaczyna podrygiwać ku górze).

Założenie jest takie, że jeśli spółki, które mają fundamentalne podstawy do wzrostów, zaczynają rosnąć to przyczyną takiego stanu rzeczy nie jest spekulacja, tylko wyrównywanie do średniej niedowartościowania spółki.

Co do dodatkowych kalkulacji to nic takiego nie jest potrzebne. Metoda opiera się tylko o 3 wymienione wyżej czynniki i co niezmiernie mnie cieszy nie wymaga żadnych skomplikowanych obliczeń :)

Anonimowy pisze...

@Filon 11:05

Czy o niedowartościowanych spółkach mówisz przez pryzmat wskaźnika c/wk <1? Bo Wielton np: ma wskaźnik bliski 2...

Filon pisze...

@Anonimowy 13:06
Bardzo dobre pytanie :)
C/WK to rzeczywiście jeden z najlepszych wskaźników niedowartościowania (choć nie jedyny). Co do względnie wysokiej wartości tego wskaźnika dla Wieltonu (w obecnym momencie jest to ok. 1,82), to po pierwsze taka wartość nadal nie jest zbyt wysoka, a po drugie przy zakupie była dużo niższa (ok. 1,4 z tego co pamiętam). Wzrost C/WK jest spowodowany po prostu wzrostem ceny spółki. Im silniejszy jest trend wzrostowy tym ludzie są nim bardziej zafascynowani, a w konsekwencji niedowartościowanie nie musi być skrajnie niskie.

Powiem tak: Wolę spółkę lekko niedowartościowaną, która już zaczęła swój wzrost, niż spółkę bardzo mocno niedowartościowaną, która jest w trendzie spadkowym :)

W co inwestować pisze...

Sam bardzo długo zastanawiałem się nad tym, przy wyborze zakupu akcji spółek bardzo często decyduje się na takie, które mają bardzo dobre wyniki finansowe, które stale wzrastają. Dobrą opcją są także firmy niedocenione. Sam dokonuje analizy i staram obrać się jak najlepszą taktykę. Taką ,która da zarobek.

Anonimowy pisze...

cyt
1.Są obiecujące z punktu widzenia fundamentalnego (dobre wyniki finansowe).
2.Są niedocenione przez inwestorów (niedowartościowane).


Czy system wyboru jest w pełni automatyczny? Np wskaźniki finansowe poniżej powyżej X?

cyt
3.Zostały niedawno dostrzeżone przez inwestorów (ich cena akcji zaczyna podrygiwać ku górze).

Czy tutaj tez automatyczne wskażniki średnie czy subiektywne spojrzenie na wykres?

Gdyby wybór odbywał sie automatycznie to bingo masz Świetgo Gralla w ręku - uchylisz rąbka tajemnicy ?

Gdyby nie - to drugie bingo masz wyczucie.
Gratulacje w każdym wypadku
pozrd

Filon pisze...

@Anonimowy 13:05
System jest miksem automatu i podejścia subiektywnego. Dziękuję za miłe słowa :)

Filon pisze...

Co do kolejnego podsumowania to nic nie zmieniamy w portfelu. Samo podsumowanie zeszłego tygodnia pojawi się dzisiaj wieczorem.

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz