piątek, 7 września 2012

Ogarnij swoje życie


Codziennie każdy z nas próbuje ogarnąć chaos wokół siebie. Tajemnica tkwi w tym, że nie ma takiej możliwości, żebyś rozwiązał wszystkie swoje sprawy, które aktualnie masz na głowie i pozostał w tym stanie przez dłuższy okres czasu. Nawet gdybyś teraz zatrzymał czas wszystkich innych ludzi na ziemi, a sam miał go tyle ile tylko chcesz zanim zegary znów ruszą, zaraz po ruszeniu znów zaczęłyby napływać nowe sprawy.

"Nie walcz z chaosem. Naucz się nim zarządzać."


Po pierwsze zrozum, że zrobienie więcej na raz nie przybliży Cię do sukcesu. Branie na siebie coraz więcej i więcej sprawia, że pchasz coraz większy wózek. Liczysz na to, że na końcu drogi, dokądkolwiek ona prowadzi, będą swego rodzaju zawody polegające na ważeniu wózków. Kto dopchał najwięcej wygrywa, a wszyscy inni mają mu zazdrościć. 

Rozczaruję Cię. Te tory nigdy się nie kończą. Będziesz pchał coraz większy i większy wózek. Będziesz wkładał coraz więcej trofeów czekając na moment chwały. Będziesz rozglądał się na boki, widząc że Twoi "konkurenci" słabną. Z czasem zostawisz ich daleko w tyle czując szczerą satysfakcję. W pewnym momencie zostawisz wszystkich daleko poza zasięgiem wzroku czując, że jesteś ich przodownikiem, a oni tylko nieudolnie podążają wytyczonym szlakiem.

Jednak po długim czasie samotnej wędrówki z coraz cięższym bagażem zaczną targać Tobą wątpliwości. Czy idę w dobrym kierunku? Czy aby na pewno ta droga prowadzi do "wielkiej wagi", gdzie wreszcie zrzucę z siebie ten cały ciężar i będę mógł spokojnie żyć dalej jako zwycięzca? A co jeśli pomyliłem drogę? A co jeśli się zagubiłem?

Jeśli jeszcze nie wiesz, nie ma "wielkiej wagi", a kierunek który wybrałeś na początku drogi nie ma żadnego znaczenia. Ale i tak nie zrozumiesz nawet jeśli już powiedziałem Ci wszystko co musisz wiedzieć. I to nie dlatego, że nie chcę abyś zrozumiał, albo uważam, że jesteś zbyt głupi. Nie jesteś. Chodzi o to, że to trzeba zrozumieć samemu. Nikt nie może Ci tego wytłumaczyć poza samym sobą. Dopóki sam sobie tego nie wytłumaczysz, możesz stać ze mną twarzą w twarz, a i tak mnie nie zauważysz.

Wróćmy jednak do historyjki o wędrówce. Jak wykorzystać wiedzę, że waga nie istnieje? Po pierwsze nie mów tego wszystkim, w okół, każąc im zawracać. Każdy może wierzyć w co zechce, a wizja wielkiej wagi i cała otoczka pchania wózka jest dla niektórych tak przyjemna, że nie mają ochoty z niej rezygnować. Teoria o istnieniu wagi jest tak samo dobra jak ta o jej braku. Człowiek musi mieć cel w życiu, żeby mógł czuć, że coś znaczy. Potrzebujesz tego tak samo Ty jak i ja i wszyscy inni ludzie. A swoją drogą, czy to, że ktoś z idących zawróci uczyni jego, albo Twoje życie lepszym? 

Po drugie zwolnij. Zwolnij. Zwolnij. Jeśli ma to sprawić, że lepiej zapamiętasz to napiszę jeszcze raz: Zwolnij. Nigdy nie dotrzesz do wielkiej wagi, bo już do niej dotarłeś. Już dawno dotarłeś do raju. Nie gardź nim. Przyjmij go takiego jaki jest. Chcesz przebiec przez raj bez oglądania? Czy nie milej by było znaleźć towarzysza pchającego wózek. Przejść się z nim kawałek. Porozmawiać. Zrozumieć co ma do powiedzenia. Popchać razem wasze wózki. 

Nie chodzi o to, żeby przestać iść tam gdzie wszyscy. Czy chcesz czy nie musisz tam iść. W końcu potrzebujesz pieniędzy tak samo jak każdy inny. Całą ideą jest to, żeby idąc rozkoszować się drogą.

"Świat dobrowolnie ofiaruje się Tobie, abyś go odsłonił. On nie ma wyboru, potoczy się w ekstazie do Twoich stóp".

Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

16 komentarzy:

Qulin pisze...

Bardzo dobry wpis ;-) Slow down and enjoy the life ;-)

blog o ekonomii pisze...

Święta racja! Cierpliwość i wytrwałość jest lepsza od pośpiechu.

Anonimowy pisze...

"Mężczyzna, który moralizuje, jest hipokrytą. Kobieta, która moralizuje, jest najczęściej podstarzała."

Anonimowy pisze...

Widać że czytałeś de Mello albo Tolle.
Oni to mówią wprost przez przenośni ;) ...

bazgrająca pisze...

Kolejny niesamowity artykuł! Gdyby je poskładać można by złożyć jakąś książkę/poradnik? Myślę, że wielu osobom by pomógł i wskazał nowy kierunek myślenia..
Tak czy owak - "psychologia społeczna" bloga jest rewelacyjna!

Merain pisze...

Normalnie, jakby ktoś cytował podręcznik "buddyzmu" ;)

najlepsze ubezpieczenia pisze...

Jednym słowem: keep calm i ciesz się życiem:)

Zdrowe Finanse Blog pisze...

Opisywane tu prawdy, każdy zna, ale niewielu się do nich stosuje.

Ciekawe ile osób czytając to kiwa głową, a ile z nich się zastosuje do tych rad :)

Jane pisze...

Strategia slow life. Ja tam zamierzam stosować :)

Anonimowy pisze...

ladnie napisane prawde powiedziane jak ktos wspomnial w komentach txt o zyciu pokazujacy dzisiejsze realia czyli:
-wyscig szczurow(pogon za kasa)
-znalezienie towarzysza/ki (samotnosc to "choroba" XXIw)
-brak celu w zyciu czesc ludzi (sam sie na tym lapie) zyje na automacie praca szkola wolne praca wolne itd
czas otrzasnac sie z tego amoku lecz wlasnie trzeba jeszcze znalesc motywacje :P

Zdzisław pisze...

Wiadomo co będzie na końcu życia i pewnie ta chwila tuż przed śmiercią, kiedy umierasz dumny z wielkiego wózka jaki dopchałeś, nie wynagradza za wszystko czego po drodze nie zrobiłeś bo nie mógłeś się zatrzymać.

Michał pisze...

Piszesz:

"Będziesz rozglądał się na boki, widząc że Twoi "konkurenci" słabną. Z czasem zostawisz ich daleko w tyle czując szczerą satysfakcję. W pewnym momencie zostawisz wszystkich daleko poza zasięgiem wzroku czując, że jesteś ich przodownikiem, a oni tylko nieudolnie podążają wytyczonym szlakiem."

To jeszcze byłoby niezłym dokonaniem :) ale prawda jest taka, że nikt nie jest w stanie wytrzymać tempa, jeśli narzuci sobie zbyt duże. Zawsze znajdzie się ktoś, to będzie biegł ciut szybciej, będzie ciut młodszy i sprawniejszy lub po prostu będzie bardziej "kuloodporny" bo jeszcze nie nabrał dystansu. I wtedy na nic zda się pędzenie na maksa. Człowiek zajedzie się tak, jak próbował zajechać innych.

Trafiłem tu przy okazji poszukiwaniu bratnich dusz w tematach związanych z moim blogiem. Widzę, że pomimo głównej tematyki bloga, masz także czas na refleksję. Pozdrawiam bardzo serdecznie :)

inwestonik pisze...

Świetny post. Mam nadzieję, że otworzy oczy wielu osobom :)

Unknown pisze...

Jak ja kocham te wszystkie ogólnikowe banały. Napiszcie lepiej jak sprzedać złoto z najwyższym zyskiem. Albo jeszcze lepiej – napiszcie jak sprzedać wirtualne złoto! Jestem pewny, że kupa ludzi się nad tym ostatnio zastanawia i „zwolnienie” tempa życiowego im już raczej nie pomoże.

Anonimowy pisze...

jeszcze trochę a zostaniesz Coelho ekonomii.... ale w sumie on też utrzymuje się z pisania głupot, więc swój cel może i spełnisz :)

Anonimowy pisze...

dobry wpis!

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz