Mówi się, że spółki, które nie wypłacają dywidend statystycznie rozwijają się szybciej niż te płacące, gdyż pieniądze są dalej inwestowane w rozwój. Z drugiej strony regularnie wypłacana dywidenda jest swego rodzaju przejawem profesjonalizmu. Przekazuje inwestorowi informację: Dzięki Twoim pieniądzom zarabiamy, a skoro zarabiamy, dzielimy się zyskami. Spółka, która zarabia nieregularnie nie jest w stanie co roku wypłacać dywidendy. Dlatego dywidenda wypłacana regularnie od kilku lat świadczy o stabilności firmowych zysków.
Dziś proponuję bardzo ciekawą strategię inwestowania w akcje dla osób, które nie lubią niepotrzebnie ryzykować. Sam korzystam z niej dla części mojego portfela. Całość opiera się na idei znalezienia takich spółek z wysoką i stabilną dywidendą, które na dodatek stale się rozwijają i zwiększają zyski / aktywa.
Wystarczy pomyśleć w ten sposób: "Gdybym miał spółkę, która regularnie co roku wypłaca 10% dywidendy (8% po odjęciu podatku), to nie obchodzi mnie co się dzieje z kursem jej akcji, bo ja chcę tylko moje 10%. To i tak dużo więcej niż lokata, a jeśli spółka robi to regularnie od kilku lat to z dużym prawdopodobieństwem mogę założyć, że nadal będzie tak robić".
Co więcej, nikt nie pozwoli aby cena akcji spółek wypłacających wysokie dywidendy nadmiernie spadła.
Jeśli jedna akcja spółki X kosztuje 10zł, a spółka wypłaca regularnie co roku dywidendę 2zł na akcję, to jej cena nie spadnie. Dlatego, że każdy chce mieć w portfelu tą spółkę i zarabiać 20% rocznie z dywidendy. Oczywiście im więcej ludzi chce kupić akcje spółki X tym cena idzie wyżej, a procentowy wskaźnik dywidendy spada. (Przy cenie 20zł z akcję dywidenda to już tylko/aż 10% rocznie). Ale jeśli zdążyłeś kupić akcje wcześniej to nie dość, że nadal masz 20% z dywidendy to jeszcze zarobiłeś na samym wzroście cen akcji.
Jakie są aktualnie najlepsze spółki dywidendowe?
Aby wybrać tylko najlepsze musimy zdefiniować kryteria oceny spółki, aby wiedzieć według czego je porównywać. Dziś nasze kryteria to:
- regularnie wypłacana dywidenda minimum 2 lata - chcemy tylko te, które płacą dywidendy. Oczywiście im dłużej tym lepiej, ale na początku nie bądźmy zbyt rygrystyczni.
- dywidenda w ostatnim roku minimum 5% ówczesnej ceny akcji - nie interesują nas dywidendy, które są gorsze od lokat.
- tylko spółki niedowartościowane - spółki przewartościowane niosą dodatkowe ryzyko wypłaty znacznie niższej dywidendy w tym roku niż w zeszłych latach. Dzieje się tak dlatego, iż tylko spółki niedowartościowane płacą procentowo wysokie dywidendy (bo mają duże zyski/aktywa w stosunku do ceny akcji). Jeśli spółka płaciła wysokie dywidendy w historii, ale teraz jest przewartościowana to albo zarobiła w tym roku znacznie mniej niż kilka lat temu, albo jej cena poszła w górę na tyle wysoko, że choć kwotowo dywidenda będzie równie wysoka co rok temu to procentowo, będzie znacznie mniejsza.
- tylko spółki z wysoką rentownością - wysoka rentowność i marże gwarantują, że spółka na prawdę zarabia na swoim biznesie, a nie generuje zysków poprzez dziwne zabiegi księgowe. Spółki z wysoką rentownością moją potencjał, aby poprawiać wyniki finansowe, a co za tym idzie wypłacać jeszcze większe dywidendy.
- tylko spółki ze stabilnymi wynikami - stabilne wynik finansowe przez kilka lat wstecz zwiększają wiarygodność spółki i prawdopodobieństwo do ich powtórzenia. Tym razem nie interesują nas jednorazowi strzelcy, którzy osiągają niewiarygodne wyniki w jednym roku, aby już w następnym otrzeć się o dno.
Oczywiście nie będę przeglądał raportów finansowych wszystkich spółek. Do analizy wykorzystam wyszukiwarkę fundamentalną.
Moje kryteria można podejrzeć poniżej:
Okazuje się, że na dzień dzisiejszy istnieje 5 spółek spełniających nasze kryteria. Są to:
Wyniki wyszukiwania:
Moje kryteria można podejrzeć poniżej:
Okazuje się, że na dzień dzisiejszy istnieje 5 spółek spełniających nasze kryteria. Są to:
- TPSA (TPS)
- KGHM (KGH)
- FORTE (FTE)
- IMPEL (IPL)
- SANOK (SNK)
Wyniki wyszukiwania:
Mamy już podstawę do dalszej analizy. Całe wyszukiwanie zajęło nam jakieś 30 sekund, a w wyniku otrzymaliśmy 5 świetnych spółek, na których można regularnie zarabiać lepiej niż na lokacie (lub porównywanie dobrze).
Wyniki posortowałem według zeszło rocznej dywidendy. Jak widać najlepsza dywidenda wyniosła niecałe 8% w stosunku do ceny akcji z dnia wypłaty dywidendy. Na dzień dzisiejszy stosunek planowanej dywidendy i ceny akcji to:
Aż 3 z pięciu spółek dadzą w tym roku zarobić w okolicach 10% z samej dywidendy. Wyraźnie widoczna jest również tendencja do wypłacania coraz wyższych dywidend.
Tylko Impel się wyłamuje i wypłaca niższą niż rok temu, jednak po spojrzeniu na historię wypłat spółki Impel na obrazku poniżej, widzimy, że w ciągu ostatnich 3 lat bardzo dynamicznie podnosili wypłacane dywidendy, więc tegoroczna obniżka nie jest odejściem od polityki dywidendowej, a raczej jej uspokojeniem i jeśli zyski spółki będą rosnąć to z pewnością w kolejnych latach zobaczymy dywidendę powyżej 2.00zł).
Niestety jeśli chodzi o ten rok to 5% to dla nas za mało, więc, na razie pozostaje nam podziękować spółce Impel i analizować dalej kolejnych "dywidendziarzy".
Co do spółki Sanok to wszystko wyglądało pięknie. Zyski w 2011 znacznie lepsze niż przed rokiem. Dywidenda kwotowo też coraz większa. Niestety procentowo 4,41% wygląda marnie. Okazało się, że ktoś nas wyprzedził i od zeszłych wakacji trwa szturm na akcje Sanoku. Od okolic 9zł dotarliśmy do 14zł.
Gdybyśmy przeprowadzali taką analizę wcześniej z pewnością zainteresowalibyśmy się Sanokiem, ale na obecną chwilę Sanok jest dla nas zbyt drogi, więc również odpada z konkursu.
Pozostałe 3 spółki to już prawdziwe wisienki na torcie. Niedługo przyjrzymy im się bliżej.
A Wy kupiliście kiedyś spółkę tylko dla jej dywidendy? Czy może preferujecie takie, które dywidend nie płacą?
Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów: | Zapisz się |