niedziela, 28 marca 2010

Mój portfelNie ma to jak dawać porady po czasie, albo ogólnikowe prawdy, które zapełniają treść ale nie pomagają w podjęciu decyzji inwestycyjnej w konkretnej sytuacji. Dlatego, żeby pokazać wam, że to o czym traktuje ten blog ma zastosowanie w praktyce, będę wrzucał na bieżąco swoje wyniki inwestycyjne. Postaram się raz na tydzień informować was o zmianach w moim portfelu i planach na kolejny tydzień.

Zestawienie będzie w formie procentowej aby łatwiej było śledzić zmiany, a zwroty po kolejnych tygodniach porównywać ze sobą. Dodatkowo daje to nam możliwość kontrolowania ilości poszczególnych instrumentów finansowych. Np jeśli akcje stanowią 50% portfela i w ciągu miesiąca hossy ich udział w portfelu wzrośnie do 60% (nie poprzez dokupienie, tylko dzięki temu, że podrożały), wiemy, że aby nie ponosić zbyt dużego ryzyka możemy np. sprzedać część akcji, tak aby ich udział znów wynosił 50%. Aktualne zestawienie prezentuje na obrazku poniżej:


Klikając w obrazek możesz go powiększyć.

Jeśli na pierwszy rzut oka nie możesz się połapać o co tu chodzi już tłumaczę.

Kolor żółty oznacza, że zaangażowanie w danej kolumnie jest większe od 0% ale mniejsze od 5%.
Kolor czerwony oznacza zaangażowanie powyżej 5%.

Opis kolumn:
 • data - pola nie trzeba tłumaczyć ;). Może tylko dodam, że będę się starał dodawać kolejny wiersz raz na tydzień.
 • obligacje - procentowy udział obligacji w portfelu. Obligacje są raczej bezpiecznymi instrumentami (na mojej skali niebezpieczeństwa od 1-10 gdzie 1 to gotówka, a 10 to inwestycja w kupony lotto, obligacje dostają 3). Trzeba jednak pamiętać, że im coś jest bezpieczniejsze tym mniejszy zysk przynosi.
 • akcje - procentowy udział akcji w portfelu.
 • opcje "Long" - tzw. długie pozycje na opcjach na WIG20. Długa pozycja to taka, której cena rośnie wraz ze wzrostem WIG20 (nie jest to zależność liniowa, gdyż cena opcji nie zależy tylko od czasu ,ale jeszcze sobie o tym powiemy). Generalnie jeśli jakaś kwota (%) widnieje w tej kolumnie oznacza to, że liczę na wzrost WIG20.
 • opcje "Short" - tzw. krótkie pozycje na opcjach WIG20. Jest to pozycja odwrotna do "long", a więc zarabiam na niej jeśli indeks WIG20 spada.
 • kontrakty - są to pochodne instrumenty finansowe służące podobnie jak opcje do gry zarówno na spadki jak i wzrosty (nie tylko WIG20). Ja w tej kolumnie będę również zapisywał inwestycje w certyfikaty i jednostki indeksowe.
 • waluty - jak widać ta kategoria obejmuje 3 kolumny. Oddzielnie dla euro, dolara i funta. Inwestycji w inne waluty nie przewiduję, aczkolwiek nie wykluczam dodania kolumny gdyby zaszła taka potrzeba.
 • lokaty - chyba nie trzeba tłumaczyć
 • gotówka - tego również :)
 • okresowy(Zysk) - procentowy zysk liczony względem ostatniego tygodnia.
 • Tylko wpłaty - procentowy zysk uwzględniają tylko wpłaty z oszczędności (bez inwestowania). Jest to teoretyczna wartość, jaką bym uzyskał gdybym tylko odkładał oszczędności na konto. Przyda się przy porównywaniu jaką część moich zysków stanowią inwestycje, a jaką regularne oszczędności.
 • Razem(Zysk) - jest to skumulowany zysk od początku trwania bilansu. Inaczej mówiąc ta kolumna mówi ile procent zarobiłem przez cały okres zestawienia.
  Jeśli nic Ci nie mówią pojęcia takie jak obligacje, opcje, jednostki indeksowe, certyfikaty, kontrakty terminowe, nie przejmuj się, gdyż dopiero o nich opowiem. Prezentuję je tylko dlatego, żeby rozliczyć się ze wszystkich inwestycji, które aktualnie prowadzę.

  Ok, jeśli znamy już znaczenie poszczególnych kolumn, przeanalizujmy mój aktualny portfel i zmiany jakie w nim zaszły w ostatnim tygodniu.

  • Obligacje - Jako RACZEJ bezpieczne, mam ich aż 50%, gdyż ostatnio ich rentowność jest duża. Zyski za ten tydzień są całkiem niezłe i wynoszą 0,1% całego kapitału.
  • Akcje - Jako optymista w perspektywie kilkumiesięcznej, nie mógłbym nie mieć akcji w swoim portfelu. Nie gram jednak bardzo agresywnie, więc mam ich ok. 25% . Jeśli interesują Cię spółki, w które aktualnie inwestuję to są to Mostostal-Płock, Mennica Polska i Zakłady Azotowe Puławy. Na pytanie "czemu akurat te" chętnie odpowiem przy temacie o wskaźnikach fundamentalnych. W tym tygodniu zysk z akcji jest znikomy gdyż mimo wzrostu MSP i stabilnego kursu ZAP, mennica zaczęła drogę w dół.
  • Opcje - Jak widzisz mam kupione opcje "Long" co oznacza, że zarabiam na wzroście WIG20. Tutaj zanotowałem największy wzrost wartości, bo aż o 1,18% całego kapitału przy zaangażowaniu tylko kilku procent.
  • Kontrakty - tutaj na razie spokój.
  • Waluty - W waluty raczej nie inwestuję, a ten wkład który widzisz na bilansie to po prostu pozostałości, po wycieczkach po Europie, kiedy to musiałem wymienić trochę PLNów. Tak czy inaczej waluty nie wykonały, żadnych gwałtownych ruchów :)
  • Lokaty - Nic tu nie mam gdyż lubię, mieć gotówkę pod ręką. Jest to jednak mój błąd i postaram się w najbliższym czasie coś na lokatach umieścić. Ogólna zasada jest taka, żeby przemyśleć jak przez najbliższe kilka miesięcy będzie wyglądało twoje zaangażowanie w instrumenty finansowe i jeśli nie zamierzasz inwestować całości to część, która pozostanie warto umieścić na lokacie. Dużo z tego nie będzie ale zawsze coś :)
  • Gotówka - 15% moich środków, leży na koncie i się leni. Mógłbym za nie kupić np. obligacje ,ale jak już napisałem lubię mieć coś pod ręką, gdyby nadarzyła się okazja na kupno akcji po lokalnej korekcie.
  Podsumowanie:

  Jak widać, w kolumnie "tylko wpłaty" w ostatnim tygodniu nie udało mi się nic odłożyć na konto, ale za to sumaryczny zysk z inwestycji wyniósł 1,35% co jest wynikiem znacznie ponad moje oczekiwania. Z czego oczywiście niezmiernie się cieszę :)

  Co do nowych inwestycji, liczę na dalsze ruchy indeksów w górę,  więc na razie nic nie sprzedaję. Nie chcę być też zbyt zachłanny bo takie praktyki kończą się szybko i źle, więc przez kilka kolejnych dni nie dokupię więcej akcji. Krótko mówiąc: Pozwólmy zyskom rosnąć :)
  Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

  5 komentarzy:

  Ynwestor pisze...

  A ja sądzę, że portfel jest fajnie zdywersyfikowany. Widzę też, że masz świadomość ryzyka i na pewno nie jesteś nowicjuszem na giełdzie. Z ciekawości zapytam, jaka jest wartość portfela? Nie musisz odpowiadać, jeśli nie chcesz.

  Filip pisze...

  @ynwestor Na takie pytanie chętnie odpowiem ale prywatnie :) Wysłałem Ci odpowiedź na maila.

  Ynwestor pisze...

  Zaspokoiłeś moją ciekawość. Dzięki za info.

  Anonimowy pisze...

  Wiem, że to stan Twojego portfela sprzed miesiąca, ale pytanie chyba można zadać:) Dlaczego zdecydowałeś się na obligacje, przecież są one zwykle niżej (1-2%) oprocentowane niż 'dobre' lokaty?

  Filip pisze...

  @Anonimowy

  Licząc średnią obligacje rzeczywiście są gorzej oprocentowane od lokat, jednak ich rentowność nie jest stała i zmienia się w czasie. Analizując historyczne dane można znaleźć zależności sugerujące, kiedy możemy się spodziewać okresu wyższej rentowności. Opisałem to w artykule Obligacje kończą swoje podboje

  Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

  Prześlij komentarz