czwartek, 25 marca 2010

Czemu kupujemy drogo, a sprzedajemy tanio?


Wynika to z braku wrodzonej intuicji finansowej. Pomyśl w ten sposób. Chciałbyś zainwestować jakieś środki:
  • Jak się czujesz, gdy ostatnie 2 lata na giełdzie dawały zarobić 50%, a wszyscy znajomi i media Ci o tym przypominają? Zapewne masz ochotę jeszcze dzisiaj pobiec do banku i wpłacić pieniądze na fundusz akcji.

  • A jak się czujesz gdy ostatnie 2 lata indeks WIG spadł o 70%? Gdyby ktoś Cię teraz namawiał do kupna akcji pewnie zaśmiałbyś mu się w twarz.
Zupełnie inaczej wyglądałyby Twoje decyzje gdybyś zamiast akcji miał kupić np. samochód. Jeśli cena samochodu spadła o 70% (mimo, że to cały czas jest tak samo dobry samochód) od razu sięgasz do portfela.

Nasz problem sprowadza się do pytania: Dlaczego boimy się kupować tanie akcje, a lubujemy się w zakupach przewartościowanych?
Odpowiedź widzimy na obrazku :)
Zachowania stadne są u nas bardzo silnie rozwinięte i to właśnie one każą nam kupować, gdy wszyscy kupują. Sprzedawać, bo przecież wszyscy sprzedają.

Niestety, (a może stety) na giełdzie większość traci, a jak się pewnie już domyślasz ich pieniądze wędrują do tych, którzy należeli do mniejszości. Nie znaczy to absolutnie, że powinieneś zawsze postępować wbrew tłumowi. Znaczy to tyle, że swoje decyzje powinieneś podejmować sam. Ignorując to co robią inni. Na początku bardzo trudno jest wyłączyć emocje dlatego z pomocą przychodzi nam system transakcyjny.

Co to takiego?
Jest to nic innego jak zbiór zasad, którymi się kierujemy w naszych decyzjach. Muszą to być jasno określone reguły, po to aby przypadkiem naszym najlepszym doradcą nie stał się głos sąsiada czy rekomendacja jakiegoś pseudo-analityka. Zasada korzystania z systemu transakcyjnego jest prosta. Jeśli mamy np. 5 reguł i WSZYSTKIE 5 wskazuje na kupno to kupujemy.

Jak zbudować system transakcyjny?
Do zbudowania systemu wykorzystamy wskaźniki 3 rodzajów:
  • makroekonomiczne - pokazują stan gospodarki jako całości. Służą głównie do odpowiedzi na pytanie czy teraz jest dobry czas na agresywne inwestowanie. Ogólnie rzecz biorąc to one mówią nam czy mamy do czynienia z hossą czy bessą.
  • fundamentalne - dotyczą konkretnych spółek giełdowych i pokazują jaka jest kondycja firmy. Odpowiadają na pytanie, w którą spółkę warto zainwestować.
  • techniczne - najbardziej dynamiczne ze wszystkich. Opierają się głównie o tempo ruchu cen akcji (ale nie tylko) i służą nam głównie do określania prawdopodobnego kierunku i zasięgu krótkoterminowych ruchów cen akcji.
Co ważne nie ma jednej jedynej zarabiającej kombinacji. Daytrader (ktoś kto zarabia na dziennych ruchach cen) skupi się tylko na wskaźnikach technicznych. Inwestor długoterminowy głównie będzie zwracał uwagę na makroekonomiczne i fundamentalne. Obydwoje mogą mieć świetne strategie inwestycyjne.

Każdy regularnie zarabiający inwestor ma taki system. Jeśli nie zapisany to przynajmniej w głowie. Na razie nie mamy jeszcze wystarczającej wiedzy o konkretnych wskaźnikach, aby go stworzyć,a podanie Wam gotowych rozwiązań bez wyjaśnienia czemu, nie wydaje mi się dobrym pomysłem. Dlatego proszę was o trochę cierpliwości, a za kilka tygodni każdy z was będzie mógł sam wybrać styl systemu, który mu odpowiada.


Fundamentalna.net

Jeśli artykuł Ci się podoba kliknij "lubię to", aby inni też mogli go przeczytać:
Dodatkowo zapisz mi swój adres email, aby nie przegapić nowych artykułów (nie wysyłam żadnego spamu/reklam itp.):
Twój email:

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Witam, bardzo ciekawy blog. Mam pytanie odnośnie do wspomnianych przez Ciebie wskaźników. Domyślam się, że wskaźniki makro to inflacja, stopy procentowe itp., ale czy mógłbyś podać przykłady wskaźników fundamentalnych i technicznych? Z góry dzięki, pozdrawiam

Filip pisze...

Witaj @Anonimowy cieszę się, że Ci się podoba i mam nadzieję, że będziesz regularnie zaglądać.

A co do pytania to wskaźniki fundamentalne to między innymi:

- (cena akcji)/(zysk firmy netto) - wskaźnik mówiący o niedowartościowaniu, bądź przewartościowaniu akcji danej spółki.

- (cena akcji)/(wartość księgowa firmy) - też mówi o wartości na giełdzie.

- ROE, ROE, Marża - wskaźniki mówiące o rentowności firmy

Jest tego znacznie więcej ale myślę, że te przykłady pozwolą Ci zrozumieć ideę wskaźników fundamentalnych.

Co do technicznych to pełna lista obejmuje kilkadziesiąt jeśli nie więcej. Wynika to z ich natury, gdyż są one budowane na podstawie historycznych ruchów cen, więc teoretycznie istnieje nieskończenie wiele kombinacji cen i odległości czasowych, które stworzą nowy wskaźnik. Ale odpowiadając na Twoje pytanie, najpopularniejsze to:

- wszelkiego rodzaju średnie (liniowe, wykładnicze) - są to po prostu średnie ceny z ostatniego okresu.

- MACD - wskaźnik zbudowany na dwóch wykładniczych średnich, mierzący ich odległość od siebie.

- ROC - wskaźnik impetu. Mierzy zmienność ceny w danym okresie.

Mam nadzieję, że nieco zarysowałem Ci ideę wskaźników, ale jeśli nie to się nie martw, bo każdy typ doczeka się swojego własnego wpisu.

darmowe ogłoszenia pisze...

moim zdaniem najważniejsze podczas inwestycji na gpw jest przyjęcie sobie strategi wyjścia, bez tego wszystko co zarobimy możemy bardzo szybko stracić

Filip pisze...

Rzeczywiście, nawet jeśli kupimy coś po dobrej cenie to dopiero połowa drogi za nami. Dobrze o tym pamiętać tworząc system transakcyjny.

sherdog pisze...

Od jakiegos czasu buduje swoj system, dobry wpis poniewaz paru wskaznikow nie znalem..

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz