środa, 19 czerwca 2024

Koniec hossy w 4Q 2024 r.?


8 miesięcy temu, w październiku 2023 r. w ramach tego wpisu, na podstawie zachowania przeciętnej stopy dywidendy na GPW, pojawił się szacunek, mówiący że: "Jesteśmy w połowie hossy" oraz ,że "Zakończenia hossy możemy spodziewać się na przełomie 2024 i 2025 r.".

Do tej daty zostało nieco ponad pół roku, co sprawia, że jest to idealny moment, aby sprawdzić czy wskaźnik ten, znając nowe dane, utrzymuje swój punkt widzenia.

Oto aktualne dane dotyczące średniego poziomu dywidendy wypłacanej na GPW:

Oto ich odszumiona i znormalizowana wersja:

Na tak przygotowanym wskaźniku jako punkty synchronizacji wybierzmy momenty przebicia w dół poziomu 0%:

Oto dalsze 1,5 roku przebiegu indeksu sWIG80 po takiej synchronizacji:


Jak widać wydźwięk takiego sygnału jest negatywny. 5 na 7 historycznych ścieżek oznaczało nadejście bessy.

To rodzi pytanie: "Kiedy tego typu sygnał mógłby paść?"

Aktualny poziom wskaźnika to +0,17% z tendencją spadkową, ale dość powolnie spadkową. Gdyby obecne tempo spadków wskaźnika się utrzymało to przecięcie poziomu 0% (dotarcie do dzisiejszego punktu synchronizacji) mogłoby zająć ok. 3-4 miesiące, co jako datę rozpoczęcia bessy dawałoby nam okolicę września-października 2024 r.

Jest to data z jednej strony wcześniejsza niż oryginalny szacunek sprzed 8 miesięcy, z drugiej na tyle bliska oryginałowi, że całość można spiąć spójną klamrą mówiącą o końcu obecnej hossy, według stopy dywidendy, w okolicy 4Q 2024 r.

 

Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz