poniedziałek, 6 listopada 2023

W ciągu najbliższych 12 miesięcy nie czeka nas nadejście bessy?

Nieco ponad rok temu, w sierpniu 2022 r., w trakcie gdy bessa była codziennością, w ramach tego wpisu na podstawie wskaźnika mierzącego odsetek krajów z rosnącą pewnością biznesową ICI, powstała prognoza mówiąca, że: "spadki zakończą się w pierwszym kwartale 2023 r.". Dziś z perspektywy czasu wiemy już jak potoczyła się przyszłość:


Choć bessa rzeczywiście się zakończyła to zrobiła to znacznie szybciej niż mówiła prognoza. Nowa hossa rozpoczęła się już w 2 miesiące po publikacji artykułu (w październiku 2022 r.), czyli o ok. 3 miesiące szybciej niż mówiła prognoza.

Mimo tej rozbieżności Growing Countires ICI wydaje się być wskaźnikiem wartym naszej uwagi. Dziś sprawdzimy co wskaźnik ten mówi o obecnej sytuacji makroekonomicznej.

Oto jego aktualny wykres:

Jak widać, nawet bez dalszej obróbki wskaźnik jest wyraźnie cykliczny, a w ostatnim czasie zaczął znów dynamicznie rosnąć.

Oto odszumiona i znormalizowana wersja wskaźnika:

Na tak przygotowanym wykresie zaznaczmy punkty synchronizacji analogiczne do aktualnej sytuacji (wskaźnik tworzy głęboki dołek):

Jak widać, obecnie mamy do czynienia z 9 tego typu sytuacją w ciągu ostatnich 28 lat. Oto jak potoczyły się dalsze losy naszej giełdy (sWIG80) na przestrzeni 1,5 roku po punktach synchronizacji:


Okazuje się, że wszystkie historyczne ścieżki zakończyły się wzrostami, które przeciętnie wyniosły aż +45%

Jeśli scenariusz miałby powtórzyć się po raz 9, to w ocenie ICI w ciągu najbliższych 12 miesięcy hossa będzie kontynuowana i nie czeka nas nadejście bessy.

 

Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz