poniedziałek, 15 maja 2023

Spółki znów zaczynają poprawiać swoje zyski

1,5 roku temu, w listopadzie 2021 r. w ramach tego wpisu, na podstawie obserwacji spadającego odsetka spółek zdolnych do wyraźnego poprawienia zysku netto, powstała prognoza mówiąca, że czeka nas bessa. 

Dziś z perspektywy czasu wiemy już jak potoczyły się dalsze losy naszej giełdy:


Przez kolejne 11 miesięcy rzeczywiście odminowały spadki, które od daty opublikowania prognozy zabrały indeksowi sWIG80 ponad 20% wartości.

Wskaźnik, którym wtedy się posłużyliśmy jest jednym ze wskaźników szerokiego rynku śledzonym w ramach Makrosfery. Oto jego aktualny wykres:

Wskaźnik ten pokazuje jak duży odsetek spółek z GPW w danym kwartalne poprawił swój roczny zysk netto o co najmniej  10%. Jak widać, już na pierwszy rzut oka, fluktuuje on w czasie dość cyklicznie.

Nałóżmy na niego nasz standardowy zestaw filtrów odszumiających, aby jeszcze mocniej tę cykliczonść uwydatnić

Sygnał wspomniany we wstępie, który wieszczył spadki na giełdzie powiązany był z przebiciem w dół przez ten wskaźnik konkretnego poziomu. W obecnym momencie mamy do czynienia z zupełnie inną sytuacją, gdyż wskaźnik jest już nisko i utworzył dołek przygotowując się do powrotu do wzrostów. Co taki dołek oznaczał w przeszłości dla przyszłości giełdy?

Oto historyczne dołki analogiczne do obecnego:

A tak wyglądały dalsze ścieżki indeksu sWIG80 przez 1,5 roku po synchronizacji:

Jak widać, w przeszłości mieliśmy 3 analogiczne dołki na wskaźniku i wszystkie 3 oznaczały nadejście wzrostów.

Oznacza to, że według odsetka spółek poprawiającego swój zysk netto, w nadchodzących miesiącach czeka nas kontynuacja wzrostów na GPW.

 

Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz