"Daj się nauczyć inwestować" to idea spotkań, na których uczę Was samodzielnie inwestować w akcje. Projekt ruszył w 2014 r. i przyjął się na tyle dobrze, że do tej pory odbyło się już 7 edycji.
Od ostatniego, siódmego spotkania z cyklu "Daj się nauczyć inwestować" minął już rok. To oznacza, że to idealny moment, aby sprawdzić jak radzą sobie moi uczniowie po 7 latach inwestowania na żywo już bez mojej pomocy.
Jak sprawdzić jak radzą sobie moi podopieczni?
Na każdym szkoleniu polecam uczestnikom, aby po stworzeniu swoich własnych strategii inwestycyjnych w oparciu o zasady, które im prezentuję, przez kolejne 12 miesięcy prowadzili swój portfel w ramach gry giełdowej na Fundamentalnej. W ten sposób mam stały podgląd na transakcje jakich dokonują i po roku mogę ocenić jak im poszło.
O odbyciu się najnowszej, 7 edycji szkolenia informowałem tutaj.
Wyniki
Zacznijmy od podsumowania wyników z poprzednich 6 edycji:
- Po I edycji szkolenia (2014/15 r.) portfele uczniów zarobiły w ciągu roku +13%.
- WIG stracił w tym czasie -7%.
- 100% uczestników (7/7 osób) pobiło indeks WIG.
- Po II edycji szkolenia (2015/16 r.) portfele uczniów zarobiły w ciągu roku +8,2%.
- WIG stracił w tym czasie -7%.
- 100% uczestników (7/7 osób) pobiło indeks WIG.
- Po III edycji szkolenia (2016/17 r.) portfele uczniów zarobiły w ciągu roku +6,6%.
- WIG zarobił w tym czasie +40%.
- 0% uczestników (0/8 osób) pobiło indeks WIG.
- Po IV edycji szkolenia (2017/18 r.) portfele uczniów straciły w ciągu roku -4,0%.
- WIG stracił w tym czasie -4,8%.
- 57% uczestników (4/7 osób) pobiło indeks WIG.
- Po V edycji szkolenia (2018/19 r.) portfele uczniów zarobiły w ciągu roku +2,9%.
- WIG stracił w tym czasie -0,1%.
- 70% ustników (7/10 osób) pobiło indeks WIG.
- Po VI edycji szkolenia (2019/20 r.) portfele uczniów zarobiły w ciągu roku +43,6%.
- WIG stracił w tym czasie -4,7%.
- 89% uczestników (8/9 osób) pobiło indeks WIG.
W aktualnej 7 edycji, uczestnicy trafili niemal idealnie na bessę, co oznacza, że przyszło im mierzyć się z niesprzyjającym rynkiem. W trakcie ostatnich 12 miesięcy indeks WIG stracił aż -13,2%. W tym samym czasie portfel złożony z pozycji uczestników 7 edycji spotkania pozostał na plusie, zyskując (już po odliczeniu kosztów transakcyjnych i kosztów spreadów) +1,4%.
Oto krzywa kapitału zbiorczego portfela złożonego z połączonych pozycji osób prowadzących swoje po-szkoleniowe portfele:
Zaangażowanie w akcje wśród osób prowadzących portfele wyglądało następująco:
Niemal przez cały ostatni rok utrzymywało się w zakresie 80% - 95%.
- 3 spółki, które najbardziej przyczyniły się do wygenerowania zysku to: OEX, ATC i PUE,
- 3 spółki, które przyniosły największe straty to: AMC, MVP, CMP
Podsumowanie wyników
Wyniki moich uczniów z ostatnich 7 lat podsumowuje wykres i tabela:
Podsumowując, średni zysk roczny (po odjęciu kosztów) uczestników szkoleń w ciągu ostatnich 7 lat wyniósł +10,2%. W tym samym czasie, średni zysk roczny indeksu WIG wyniósł +0,5%.
Po co prowadzę ten projekt? / "To musi być jakieś oszustwo, bo gdyby ktoś potrafił zarabiać na giełdzie to nie dzieliłby się tą wiedzą, tylko sam zarabiał na jej podstawie".
Jest to ciekawy argument podważający sensowność prowadzenia szkoleń typu: "poznaj moją tajną metodę na zarabianie", bo gdyby "tajna metoda" rzeczywiście pozwalała szybko się wzbogacić na rynku, to jej autor, mógłby skupić się na zarabianiu dzięki "jej wykorzystaniu", a nie dzięki sprzedawaniu wiedzy "jak ją wykorzystać".
Rzeczywistość inwestowania w akcje jest jednak inna. Jak widać na dołączonych danych, inwestowanie w akcje przyniosło uczniom +10% rocznego zysku. Nie jest to wynik, który pozwala "rzucić etat i żyć z odsetek", a już szczególnie gdy uwzględnimy okresy takie jak obecnie, gdy inflacja przekracza +10%.
Właśnie dlatego nie jestem zwolennikiem patrzenia na inwestowanie w akcje jak na metodę pozwalającą na szybkie wzbogacenie się. Inwestowanie w moim rozumieniu nie ma dostarczać ekscytacji związanej z dynamicznym zarabianiem, a raczej ma dawać poczucie bezpieczeństwa związane ze świadomością, że nasze finanse nie tracą na wartości, a wręcz powoli zyskują.
To właśnie dlatego prowadzę ten projekt. Aby osoby, które obecnie trzymają spore sumy w gotówce lub na nisko oprocentowanych lokatach, zyskały alternatywę pozwalającą lepiej ochronić oszczędności / budować kapitał.
Nowa (8) edycja
Na podstawie analiz makroekonomicznych mniej więcej wiemy kiedy zakończy się obecna bessa. To oznacza, że okolice listopada 2022 r. wydają się być dobrym terminem do przeprowadzenia kolejnej edycji spotkania "Daj się nauczyć inwestować", tak aby późniejsze prowadzenie portfeli przez uczestników miało szansę zgrać się w czasie z nową hossą.
Nie ruszam jeszcze z oficjalnymi zapisami, ale jeśli jesteś wstępnie zainteresowany wzięciem udziału w 8 edycji "Daj się nauczyć inwestować", napisz do mnie maila "jestem wstępnie zainteresowany" na filon.r@gmail.com. Jak tylko będę znał szczegóły, będę pisał.
Pamiątkowe zdjęcie z 7 edycji (edycja pandemiczna ;))
Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów: | Zapisz się |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz