poniedziałek, 3 czerwca 2019

Odsetek dużo inwestujących spółek najniższy od 6 lat

Jako, że w ostatnich tygodniach mieliśmy wysyp raportów za I kwartał 2019 r. i już ponad 85% spółek je opublikowało, postanowiłem się przyjrzeć im bliżej. Przeglądając zbiorcze dane na temat wydatków inwestycyjnych zauważyłem pewną zależność. Widać ją na wykresie poniżej:Wykres pokazuje jaki odsetek spółek z GPW w danym kwartale miał większe wydatki inwestycyjne niż rok wcześniej. Widać na nim, że odsetek ten oscyluje zwykle pomiędzy 40% - 50% z pewnymi odchyleniami. Na wykresie widać 4 wyraźne wahnięcia w dół. Aby skonkretyzować moment synchronizacji, oznaczyłem go jako przekroczenie w dół wartości 43% przez wskaźnik. Strzałki oznaczające momenty, gdy taka sytuacja miała miejsce przypadają na:

  • II kw. 2006 r.
  • I kw. 2009 r.
  • IV kw. 2012 r.
  • I kw. 2019 r.
Przenosząc te daty (z uwzględnieniem 2 miesięcznej zwłoki na spłynięcie raportów za dany okres) na wykresy indeksów giełdowych otrzymamy:
Na wszystkich 3 indeksach (mWIG40, sWIG80, WIG) wszystkie 3 historyczne sygnały pojawiały się w czasie hossy i zwiastowały trwanie lub nadejście wzrostów.

Na tej podstawie możemy powiedzieć, że okresy zmniejszania wydatków inwestycyjnych przez spółki są skorelowane z hossą na giełdzie.

Aktualny, analogiczny do omówionych, sygnał wygenerowany został zaledwie miesiąc temu. Czy to zwiększa szansę na nadejście wzrostów? Dzisiejszy wskaźnik sugeruje, że tak, ale jak zwykle pamiętajmy, że jest to tylko jeden z wielu wskaźników i warto szukać potwierdzenia jego wskazań wśród innych.


Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz