poniedziałek, 19 października 2015

Recenzje książek giełdowych


Często pytacie mnie o to, które książki inwestycyjne są warte polecenia. Z których nauczycie się najszybciej i najwięcej, a które lepiej omijać, bo są nudne i nie niosą, żadnej konkretnej wiedzy.

Zawsze mam problem z odpowiedzią, bo mi niestety większość książek o inwestowani, które czytałem się nie podobała. Może ujmę to inaczej: Podobały mi się w trakcie czytania, miały zabawne anegdoty, wykresy, ciekawe przykłady, ale po skończonej lekturze moje zdolności inwestycyjne nie poprawiły się ani o centymetr.


I tu warto rozgraniczyć dwie rzeczy:
  • Po pierwsze to że książka może być ciekawa, albo nie.
  • Po drugie to, że książka może być przydatna, albo nie.
O ile czytając fantastykę czy romans to ta pierwsza cecha jest kluczowa, ale już przy książce inwestycyjnej to ta druga interesuje nas bardziej. Wolimy nudną książkę, która zawiera dużo konkretów, niż ciekawą, z której nic nie wynika.

To jest niestety problem ogromu książek inwestycyjnych, na które się natknąłem, szczególnie tych dostępnych po polsku.

Dlatego też nigdy nie lubiłem czytać recenzji książek inwestycyjnych, bo nawet zakładając, że jest ona szczera to skąd mam wiedzieć, że osoba ją pisząca odróżnia ciekawość od przydatności.

Kolejny problem polega na tym, że nawet jeśli książka jest przydatna, to znaczy: zawiera dużo konkretów (np. opis konkretnej strategii inwestycyjnej), to może się okazać, że ta strategia inwestycyjna nie działa. Świeży przykład tego typu sytuacji mieliśmy w ostatnim artykule testującym skuteczność czarodziejów rynku. Podobnie było też ze strategią inwestycyjną CRD. To, że ktoś spisał jakąś strategię w postaci książki, nie znaczy, że przetrwa ona próbę czasu i będzie działać na danych, których autor nie mógł widzieć w momencie jej pisania.

Aby rozwiązać, te problemy i ułatwić wam wybór lektur będziemy samodzielnie sprawdzać kolejne książki. Jednak klasyczne recenzje są subiektywne, a nam zależy na obiektywności. Dlatego ocenie poddamy tylko te książki, które zawierają konkrety, które można przetestować na danych niedostępnych dla autora. Przykładem takiej książki, która zdała ten test jest "Invest by knowing... " Kirkpatricka. Jest w niej opis konkretnej strategii. Sprawdziliśmy jakie wyniki dałaby ta strategia na naszej giełdzie w ciągu ostatnich 9 lat i okazało się, że wszystko działa tak jak założył autor.

Recenzując w ten sposób, na pewno umknie nam sporo ciekawych książek, np. takich z dziedziny psychologii inwestowania, gdyż przedstawionych tam tez zwykle nie da się łatwo zweryfikować, ale za to odrzucimy masę tych, które nie wnoszą nic konkretnego do warsztatu inwestycyjnego.

Dotychczas w ten sposób przetestowaliśmy 7 książek:

Oto te, które warto przeczytać:
Oto te, które nie miały w sobie nic co nadawałoby się do przetestowania:
  • Douglas Mark W transie inwestowania
Poniżej wklejam listę potencjalnych książek, które warto byłoby ocenić.

Inwestorzy alfa. Kulisy sukcesu największych funduszy hedgingowych
Ogrywanie rynku raz na trzy miesiące
Podstawy spekulacji. Ewolucja gracza giełdowego
Fundamental analysis and position trading
Analiza formacji w wykresach giełdowych.
Einstein inwestowania
Trend jest twoim przyjacielem
Inwestowanie w oparciu o analizę wolumenu
Zapraszam do gabinetu inwestora
Sprzedaż i krótka sprzedaż
Spekulacja intuicyjna
Fijorr Publishing Walc wiedeński na Wall Street
Fisher Kenneth Super Stocks
Zwykłe akcje niezwykłe zyski oraz inne dzieła
Inwestowanie w Wartość
Inteligentny inwestor
Analiza zdarzeń na rynkach akcji
Inwestycje giełdowe. Jak grać i wygrywać
Analiza Techniczna
Błądząc po Wall Street. Sprawdzona strategia skutecznego inwestowania
Mała Książeczka o Inwestowaniu w Akcje Wzrostowe
Jak to robi Warren Buffett?
Efektywność funduszy inwestycyjnych. Podejście techniczne i fundamentalne
Sztuka inwestowania
Peter Lynch Pokonać giełdę
Schwager Jack D. Czarodzieje rynku
Jak naprawdę działają rynki
Mistrzowie rynków finansowych
Trader VIC
Weinstein Stan Secrets for profiting in bull and bear markets
Giełda. Podstawy inwestowania
Giełda. Skuteczne strategie nie tylko dla początkujących
Świadomy inwestor. Odkrywanie ukrytego potencjału spółki

I tu chciałbym was prosić o pomoc. Samodzielnie weryfikacja wszystkich zajmie mi sporo czasu, dlatego jeśli czytaliście kiedyś którąś z nich i macie jakieś przemyślenia dotyczące jej przydatności, to dajcie znać w komentarzach. Ułatwi mi to pracę. Szczególnie zależy mi wyłowieniu z tej listy książek, które prezentują jakieś konkretne, sprawdzalne rozwiązania (np. opisują pewien system inwestycyjny lub sposób ustawiania stop lossów).

Jeśli czytaliście jakąś inną książkę o inwestowaniu, która waszym zdaniem jest "sprawdzalna", to też napiszcie, a ja sprawdzę czy to do czego doszedł autor działa również na naszym rynku w obecnych czasach.


Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz