poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Panika na giełdzie - co dalej?


Dzisiejszy artykuł ukazuje się nieco później, gdyż oryginalnie temat miał być inny, ale otwarcie na GPW dostarczyło nam niezapomnianych wrażeń, po których wiele osób zastanawia się "co dalej"? Tak że dziś przyjrzymy się bliżej możliwym scenariuszom dla naszej giełdy.

Pisząc to jest godzina 10:00 i od otwarcia indeks sWIG80 (ten, który ma najmniej szumów) spadł o ok. 4%. Sprawdziłem jak w historii zachowywała się giełda po bardzo silnych jednodniowych spadkach. (Jako warunek przyjąłem spadek indeksu sWIG80 o co najmniej 3,5% w ciągu jednego dnia).


Okazuje się, że nie jest to pierwsza taka panika na GPW. Dokładniej od 2000 roku mieliśmy 12 takich sesji. Oto jak indeks zachowywał się przez 3 miesiące po takich panikach:


Okazuje się, że rozkład jest mniej więcej równomierny ale przesunięty w stronę wartości dodatnich. Mediana zysku indeksu sWIG80 po 3 miesiącach od paniki takiej jaki dziś to + 3,3%. Średnia jest większa i wynosi +12%.

Poniższy wykres pokazuje rozłożenie sygnałów w czasie:


Łącząc informacje z obu wykresów okazuje się, że na początku każdej z 3 ostatnich bess była panika taka jak obecnie. Jednak aby poprawnie oszacować ryzyko, że obecna panika wiąże się z nadchodzącymi spadkami musimy uwzględnić również te paniki, które nie spowodowały nadejścia bessy. Rachunek jest prosty:
  • Na 25% obecna panika jest preludium do większych spadków (co najmniej 20%).
     
  • Na 75% obecna panika przełoży się na wzrosty, które średnio historycznie wynosiły ok. +20% w perspektywie 3 miesięcy.
Ciężko wyrokować, który scenariusz zostanie rozegrany obecnie, ale prawdopodobieństwo preferuje wersję drugą.

Jak zwykle warto pamiętać, że ta analiza jest oparta tylko o jeden wskaźnik i warto wzbogacić ją innymi.

A co wy o tym sądzicie? Czy obecna panika jest początkiem armagedonu czy jedną z wielu na drodze do nowych szczytów?

Wykorzystując okazję, chciałbym ogłosić dziś wyniki konkursu inwestycyjnego z ostatniego miesiąca. Udział wzięło 49 osób. Najlepsza 10, nowych inwestorów to:


Zwycięzca swój wynik (+7,24%) w nieco ponad miesiąc zawdzięcza bardzo dobrej selekcji spółek. Aż 7 z 10 wybranych spółek okazało się bardzo korzystną inwestycją. Oto zwycięski zestaw:


W sumie wszyscy uczestnicy zainwestowali w 124 różne spółki, jednak najpopularniejsza trójka to: CDR, DUO i PZU.

Gratuluję zwycięzcom. Wasze nagrody zostały już przydzielone.

Wracając do dzisiejszego tematu głównego, dajcie znać w komentarzach co sądzicie o obecnej sytuacji: Czy obecna panika jest początkiem armagedonu czy jedną z wielu na drodze do nowych szczytów?


Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz