Najdłuższa bessa na naszej giełdzie trwała 25 miesięcy (bessa 2000 - 2002).
Najkrótsza bessa na naszej giełdzie trwała 8 miesięcy (bessa z 2004/05).
Średnio bessy na naszej giełdzie trwają ok. 15 miesięcy.
Obecna bessa trwa już 9-ty miesiąc. Jak długo jeszcze potrwa?
W dzisiejszej prognozie skorzystamy ze wskaźnika Cena / Zysk (C/Z). Standardowo wskaźnik ten pozwala stwierdzić jak wysokie są oczekiwania inwestorów w stosunku do przyszłego zysku spółki.
- Jeśli wskaźnik C/Z ma niską wartość (np. 5) oznacza to, że inwestorzy nie wierzą, że ta spółka jest w stanie generować wysokie zyski, a więc można ją kupić tanio.
- Jeśli wskaźnik C/Z ma wysoką wartość (np. 30) oznacza to, że inwestorzy są niemal pewni wysokich zysków, a więc aby kupić taką spółkę trzeba zapłacić dużo.
W skrócie można powiedzieć, że wskaźnik C/Z mierzy poziom napalenia inwestorów na zyski.
Zamiast liczyć wskaźnik C/Z dla pojedynczej spółki rozszerzmy go na całą giełdę. W ten sposób będziemy wiedzieć jaka jest wypadkowa skłonność do ryzyka dla wszystkich inwestorów giełdowych w danym momencie. Mówiąc prościej:
- Jeśli C/Z dla całej giełdy robi się wysoki to zbliża się bessa
- Jeśli C/Z dla całej giełdy robi się niski to zbliża się hossa.
Oto wykres tego wskaźnika:
Widzimy, że poprzednie bessy kończyły się zwykle dojściem naszego wskaźnika do poziomów ok. 15.
Aby odpowiedzieć na tytułowe pytanie (kiedy skończy się obecna bessa?) sprawdźmy w jakim tempie w czasie bessy spada wskaźnik C/Z (na wykresie mamy EV/EBIT, który jest po prostu lepszą wersją C/Z ale to mniej więcej to samo).
- W czasie bessy z 2007 roku wskaźnik spadł z poziomu 35 do poziomu 14. Zajęło mu to 6 kwartałów. Daje to prędkość spadku równą 3,5 punktu na kwartał.
- W czasie bessy z 2011 roku wskaźnik spadł z poziomu 30 do poziomu 15. Zajęło mu to 5 kwartałów. Daje to prędkość spadku równą 3 punkty na kwartał.
Skoro wiemy jak szybko C/Z spada w czasie bessy i wiemy, że bessa kończy się w okolicach wskaźnika = 15 pkt. To możemy policzyć kiedy skończy się obecna bessa:
Obecna wartość wskaźnika to 23 pkt, a więc musimy spaść jeszcze o 8 pkt aby zakończyć bessę. Skoro średnia prędkość spadku wskaźnika to 3,25 pkt na kwartał, to pozostało nam jeszcze 2,5 kwartału bessy. Jeśli dodamy ten czas do obecnej daty otrzymamy końcówkę marca 2015 jak datę zakończenia bessy.
Jako, że obecna bessa jest już za połową (trwa już 9-ty miesiąc) to możemy sprawdzić jaka jest aktualna prędkość spadku wskaźnika. Jak na razie minęły 3 kwartały bessy, a wskaźnik spadł w tym czasie o 3 pkt. Oznacza to, że obecna bessa obniża wskaźnik tylko o 1 pkt na kwartał.
Co z tego wynika? Scenariusze są 3:
- Albo w najbliższym czasie spółki poprawią swoje wyniki (co skokowo mocno zbije wskaźnik C/Z tak samo jak w styczniu 2011 roku).
- Albo prędkość spadków na giełdzie się zwiększy.
- Albo bessa będzie niezbyt dynamiczna, ale za to dłuższa niż policzyliśmy wcześniej.
Możliwe są kombinacje tych scenariuszy. Np. scenariusz najbardziej optymistyczny zakłada jednoczesne przyspieszenie spadków na giełdzie i poprawę wyników finansowych spółek. Takie połączenie bardzo szybko zbiłoby C/Z do niskich poziomów.
Pamiętaj proszę, że ta analiza oparta jest tylko o jeden wskaźnik, więc jej wiarygodność jest ograniczona. Jeśli interesują Cię tego typu analizy to w ramach makrosfery robimy sobie podobne regularnie tylko, że oparte na kilkunastu niezależnych wskaźnikach.
Który z podanych scenariuszy jest Wam najbliższy? Czy liczycie na poprawę wyników spółek, pogłębienie spadków czy może raczej na przedłużającą się płaską bessę? Napiszcie swój zupełnie luźny typ co do daty zakończenia bessy. Za jakiś czas będzie można zobaczyć kto był blisko :)
Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów: | Zapisz się |