wtorek, 22 maja 2012

Hossy nie będzie


Jakiś czas nie zaglądałem rynek, a trochę się działo, więc dzisiaj zobaczymy co się zmieniło od czasu artykułów obwieszczających początek hossy (np. Giełda urośnie 30% w czasie roku).

Zmian jak się okazuje mamy całkiem sporo. Po pierwsze jak już niektórzy czytelnicy sami zauważyli Indeks Wskaźników Wyprzedzających zaskoczył nas i zaczął zawracać dużo szybciej niż wynikałoby to z jego cykliczności.

Zwykle zwroty miały miejsce w okolicach -2,5% w dołku i co najmniej 1,5% na górce. Tym razem mieliśmy pierwszy mini zwrot ku górze, w okolicach połowy zeszłego roku, który zinterpretowaliśmy jako początek czegoś nowego. Niestety aktualny zwrot akcji sugeruje, że te 2 meandry mogły być tylko małym wahaniem na drodze ku dołowi (a do -2,5% jeszcze daleko, więc jest miejsce na spadki).

Wniosek nie byłby może aż tak oczywisty gdyby nie potwierdzenie ze strony stóp procentowych. Tak wygląda historyczna zależność IWW i stóp procentowych:


Z każdym szczytem na IWW można skojarzyć dokładnie jeden dołek na stopach, a z każdym dołkiem na IWW można skojarzyć dokładnie jeden szczyt. Dochodzimy tym samym do wniosku, który zna niemal każdy inwestor: Aby była hossa stopy procentowe muszą spadać.

Prognozując ruchy giełdy w artykule: Wszystkie oczy zwrócone na inflację, zakładaliśmy, że dalszy spadek inflacji zachęci RPP do obniżenia stóp, co miałoby w efekcie przyczynić się do powstania hossy. Niestety inflacja nie spadła (RPP uznała, że spada zbyt wolno), a RPP stwierdziła, że nie chce już dłużej czekać nic nie robiąc i podniosła w tym miesiącu stopy.

W związku z podwyżką stóp nasz ostatni dołek na wykresie nie ma jak na razie odpowiadającej mu górki na stopach procentowych, a więc można wnioskować, że nie jest on "pełnoprawnym dołkiem". Inaczej mówiąc to zmyłka.

Co dalej?
Najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że IWW będzie dalej spadać. Stopy procentowe nie zaczną spadać zanim inflacja nie spadnie do akceptowalnego poziomu, a jeśli stopy nie zaczną spadać długotrwałej hossy nie będzie. No i znów: "wszystkie oczy zwrócone na inflację".
Jeśli artykuł Ci się podoba kliknij "lubię to", aby inni też mogli go przeczytać:
Dodatkowo zapisz mi swój adres email, aby nie przegapić nowych artykułów (nie wysyłam żadnego spamu/reklam itp.):
Twój email:

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Każdy system daje czasami fałszywy sygnał. Nie myślałeś kiedyś o dołożeniu współczynnika PEG do prognozowania wejścia w akcje ? Np. C/Z z Wig20 / wzrost PKB.

trader pisze...

ale krótkoterminowy spory wzrost jak najbardziej możliwy a w ameryce ostatnia faza hossy i po tym tylko kupować dolca jako safe heven ;)

Risk and Profit - inwestycje w akcje pisze...

teraz wypada poczekać na permanentną bessę - spadają wszystkie rynki bez wyjątków w tym surowce
ostatnia lub przedostatnia fala bessy. Patrząc przez pryzmat wielu rynków to jesteśmy świadkami przedostatniej fali, na wakacje odbicie i kontynuacja spadków - długa ta bessa :( choć z drugiej strony problemy nie byle jakie

Pozdrawiam
Krzysiek

Anonimowy pisze...

Mnie to w ogóle powala ta cala "analiza z wykresu". A później zachodzenie w głowę, że coś poszło nie tak jak się prognozowało. Macie oczy zwrócone na skutek a nie na przyczynę, dlatego nic z tego nie wychodzi.

Anonimowy pisze...

Witam, mozna powiedziec ze tym razem IWW dal mylne wskazowki, hossa rozpoczela sie z poczatkiem czerwca dyskontujac przyszle obnizki stop, teraz konczymy piata fale ale po zasluzonej korekcie jeszcze przed nami spore wzrosty biorac pod uwage spadajaca inflacje.
Prosze o uaktualnienie wskaznikow szerokiego rynku jak to wyglada na ta chwile, pozdrawiam Przemek

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz