Pierwszy wykres przedstawia medianę i odchylenie standardowe średniego zwrotu z inwestycji rozpoczętej na początku i zakończonej na końcu danego miesiąca.
Mediana to nic innego jak środkowa wartość ze wszystkich próbek. Odchylenie standardowe pokazuje jaka była zmienność w danych miesiącach.
Na drugim wykresie widać największe straty i zyski zyski jakie osiągnął WIG w danym miesiącu.
Teoretycznie najwięcej można było zarobić w kwietniu i grudniu (największe mediany), a najwięcej stracić w maju i wrześniu (ujemne mediany). Jednak rzut oka na odchylenie standardowe mówi nam, iż jedyne w miarę wiarygodne wyniki możemy otrzymać dla: września, listopada i grudnia, gdyż im odchylenie (fioletowy słupek) jest większe tym większa jest zmienność, a wraz z rosnącą zmiennością mediana staje się coraz mniej ważna.
Mimo iż poniższa analiza nie da nam bezpośredniej wiedzy pozwalającej zwiększyć zyski lub bezpieczeństwo inwestycji, to pośrednio niektóre miesiące wydają się mieć w sobie coś charakterystycznego:
- maj - miesiąc najbardziej zróżnicowany pod względem zysków / strat.
- wrzesień - najgorszy miesiąc dla inwestorów.
- listopad - najstabilniejszy miesiąc. Zyski nie są gigantyczne, ale za to najlepiej powtarzalne ze wszystkich miesięcy.
- grudzień - najlepszy miesiąc dla inwestorów.
Dowodem na poprawność analiz mogłoby być racjonalne wyjaśnienie zachowania inwestorów w danych miesiącach i tak:
- pod koniec roku inwestorzy są skłonni kupować, aby unikać płacenia podatków (pieniądze wydane na zakup akcji równoważą całoroczne zyski tak aby wykazywać zerowy dochód), co powoduje wydźwignięcie cen wyżej niż wynikałoby to ze standardowego modelu. Ten fakt z pewnością tłumaczy zachowanie inwestorów w grudniu (ewentualnie w 2 części listopada).
Jak myślicie, czy w tym roku taka cykliczność też będzie miała miejsce?
Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów: | Zapisz się |