A teraz do rzeczy. Tak wygląda aktualny wykres IWW nałożonego na roczną zmianę WIG:
Nie można nie zauważyć niemal idealnej korelacji pomiędzy seriami danych. Dzięki tej korelacji i cykliczności zmian IWW możemy przeprowadzić następujące rozumowanie:
Historyczny poziom IWW waha się od ok. -3 do ok. 14, co więcej wskaźnik bardzo rzadko (tylko raz w historii) zawraca z raz obranej drogi. Najprawdopodobniej i tym razem dotrze w okolice ( 0 ; -2 ). Zajmie mu to ok. 5 miesięcy.
Prześledźmy co się w historii działo z niebieską linią w ciągu 5 ostatnich miesięcy przed dołkiem na IWW.
Okazuje się, że w każdym z 4 historycznych okresów na kilka miesięcy przed dołkiem na IWW, zmiana roczna WIGu malała o ok. 20 punktów procentowych.
Uwaga! Tej zmiany nie można bezpośrednio przekładać na przyszłą zmianę indeksu, gdyż pamiętajmy, że niebieska linia nie pokazuje wartości indeksu WIG, ale procentową roczną zmianę indeksu.
Aby sprawdzić do jakiego poziomu powinien spaść indeks, aby zachować historyczne zależności, wystarczy że znajdziemy poziom, który za 5 miesięcy spowodowałby wykreślenie na niebieskiej linii wartości -30%.
-30% wzięło się stąd, iż aktualny poziom niebieskiej linii to -10%, a zakładamy (zgodnie z tym co zbadaliśmy na danych historycznych), że w ciągu najbliższych kilku miesięcy wartość ta zmaleje jeszcze o 20%.
Nasze dane do obliczeń to:
wartość WIG w lutym 2012 = x (to chcemy obliczyć)
wartość WIG w lutym 2011 = 47540pkt.
pożądany spadek = -30%
a więc:
x / 47540 = 0,7 (0,7 to inaczej 70% czyli 100% minus nasze 30%).
x = 33278pkt
Aktualny poziom WIG to 39254pkt, a więc spadek do 33278pkt to zjazd o ok. 15%.
Gdybyśmy taki sam spadek przeliczyli dla indeksu WIG20 za ok. 5 miesięcy (w momencie gdy IWW wyrysuje dołek) powinien on osiągnąć wartość ok. 1955pkt.
Biorąc pod uwagę, że od szczytów sprzed kilku miesięcy spadliśmy o ok. 600pkt (20%) na indeksie WIG20, spadek o kolejne 15% w ciągu półrocza nie jest nierealny. Od strony technicznej spowodowałoby to wyrysowanie tzw. flagi:
Flaga jest formacją, która dzieli impuls na 2 równe połowy (oczywiście jeśli zostanie zrealizowane wybicie). Informacja jaką ze sobą niesie dla aktualnej sytuacji brzmi mniej więcej tak: "Nie wiem czy wybicie zostanie zrealizowane czy nie, ale wiem, że jeśli zostanie zrealizowane to znacznie zwiększy się prawdopodobieństwo, że ruch zostanie dokończony, a nie zatrzyma się np. gdzieś w połowie".
Co ciekawe jeśli odejmiemy od dolnego ograniczenia kanału 340pkt otrzymamy poziom ok. 1840 na WIG20.
Podsumowanie:
- Dołek bessy ukształtuje się za ok. 5 miesięcy (z dokładnością do ok. 2 miesięcy).
- Minimalny zasięg ostatniego ruchu spadkowego w tej bessie to -15% czyli poziom 1955pkt na WIG20.
- Prawdopodobny zasięg ostatniego ruchu spadkowego w tej bessie to poziom 1840pkt.
Oczywiście warto na bieżąco śledzić wskazania IWW, gdyż całe nasze dzisiejsze rozważanie opierało się na tym, że IWW zawróci za nie mniej niż 5 miesięcy (co jest najbardziej prawdopodobne). Oczywiście będę was na bieżąco informował jak wygląda sytuacja, a tymczasem idę rozejrzeć się za kupnem spadkowych opcji na grudzień.
Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów: | Zapisz się |