Wydaje Ci się, że zarabiasz zbyt mało i jeśli zarabiałbyś więcej, byłbyś bardziej efektywny w swojej pracy i bardziej byś ją lubił? To prawda tylko w niektórych przypadkach...
Przeprowadzono badania, w ramach których sprawdzano jak podnoszenie wynagrodzenia wpływa na efektywność i zaangażowanie.
Za marne wyniki płacono mało. Za średnie płacono średnio, a za ponadprzeciętne osiągi płacono na prawdę dobrze.
Okazało się, że taki model wynagrodzeń znakomicie sprawdził się w przypadku osób wykonujących prace nie wymagające głębszego myślenia, a więc wszelkich prac fizycznych lub łatwo powtarzalnych. Każdy pracownik znając schemat wynagrodzeń starał się znaleźć w jak najwyższej grupie, aby otrzymać najwyższą zapłatę.
Ciekawsze wnioski mamy w przypadku osób wykonujących prace wymagające inwencji i kreatywności, nie dość, że osoby opłacane średnio miały podobną efektywność do tych opłacanych nisko, to efektywność najlepiej opłacanych pracowników była drastycznie niska (dużo niższa niż obu gorzej opłacanych grup).
Tym samym okazuje się, że w motywowaniu pracowników pracujących umysłowo jest coś co odgrywa znacznie ważniejszą rolę niż pieniądze. Tym czym się cel.
Pracownicy, którzy widzą głębszy cel i spełniają się w tym co robią pracują znacznie efektywniej od swoich dobrze opłacanych kolegów, nawet jeśli otrzymują marne wynagrodzenie. Wystarczy, spojrzeć na rozwój takich marek jak Linux czy Wikipedia. Wiele osób odpowiedzialnych za ich sukces długie lata pracowało (i nadal pracują) za darmo, traktując to jako hobby.
Co ciekawsze wiele z tych osób ma normalną, dobrze płatną, etatową pracę, a mimo to chętnie poświęcają swój wolny czas na pracę przy projektach, za które nie otrzymują wynagrodzenia. To pokazuje jak bardzo wpływ poczucia sensu swojej pracy przewyższa wpływ wypłat.
Co to oznacza dla Ciebie?
Jeśli jesteś pracownikiem szukając pracy, kieruj się przede wszystkim zainteresowaniami. Przedkładaj wewnętrzne zadowolenie i poczucie sensu tego co robisz nad wypłatę. Jeśli dostaniesz dobrze płatną posadę na stanowisku, na którym się nie spełniasz, ani się obejrzysz jak pieniądze przestaną Ci wystarczaj jako motywacja i i tak zaczniesz rozglądać się za czymś innym.
Jeśli jesteś pracodawcą zadbaj o to, aby Twoi pracownicy widzieli sens swojej pracy. Pozwól im na więcej samodzielności w rozwiązywaniu problemów. Jeśli wewnętrzne poczucie celu Twoich pracowników, zejdzie się z celem pracy, nie tylko oszczędzisz na podwyżkach, ale także zyskasz znacznie bardziej zadowoloną załogę.
Dla bardziej dociekliwych polecam film opisujący omawiany eksperyment w bardzo przystępnej formie. (film w angielskiej wersji językowej)
Macie jakieś życiowe przykłady potwierdzające (lub przeczące) wyniki eksperymentu?
Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów: | Zapisz się |