Strony

poniedziałek, 31 maja 2010

Podsumowanie inwestycji


Czas na podsumowanie ostatnich 2 tygodni. Jak widać w ostatnim czasie wiele się pozmieniało:

sobota, 29 maja 2010

Zasady ryzyka - czyli czy 3:1 to dobry stosunek.wygranej do przegranej?


Wielu świeżych traderów ma do głowy wbitą formułkę, że za każdym razem gdy otwieramy pozycję, stosunek zysku do ryzyka powinien wynosić nie mniej niż 3:1. Oznacza to, że jeśli choć raz uda nam się zarobić to potrzeba aż 3 nieudanych transakcji, aby zniwelować nasz zysk. Na chłopski rozum zasada wydaje się jak najbardziej słuszna, ale czy tak jest w rzeczywistości?

czwartek, 27 maja 2010

Jak wykonać arbitraż na opcjach na WIG20?


Transakcje arbitrażowe to niewątpliwie świetny sposób na zarabianie. Z góry wiemy ile w najgorszym razie zarobimy. Nie ma stresu, że giełda pójdzie nie w tą stronę co planowaliśmy. Pieniądze same wchodzą nam do portfela. Czy na pewno jest aż tak różowo?

środa, 26 maja 2010

Sposoby na zarabianie w czasie studiów?


Dzisiejszy wpis głównie będzie dotyczył osób w młodym wieku, ale nie oznacza to, że tylko tacy powinni go przeczytać. Sam jestem studentem i wiem, jak bardzo przydają się własne pieniądze w okresie przejściowym pomiędzy życiem na garnuszku rodziców, a samodzielnym utrzymaniem.


Metod przeżycia studiów jest co najmniej kilka:

niedziela, 23 maja 2010

Średnia SMA 200 przebita. Nieunikniony powrót bessy.


SMA 200 jest najważniejszą długoterminową średnią. Wiele osób wyznacza ogólny trend panujący na rynku właśnie za pomocą tej średniej. Dla niewtajemniczonych SMA to skrót od "simple moving average" czyli najprostszej z możliwych średnich kroczących. SMA 200 to po prostu średnia cena zamknięcia danego waloru w ciągu ostatnich 200 sesji.

Długoterminowy sygnał kupna pojawia się w momencie przecięcia ceny akcji przez średnią od góry. Natomiast sygnał sprzedaży, gdy średnia atakuje z dołu. Nie wierzcie mi na słowo. Lepiej spójrzcie na obrazek poniżej:

sobota, 22 maja 2010

Czekając na debiut Taurona - IPO ABC Data


Aktualizacja: Wpis o debiucie Tauronu już jest.

Po udanym debiucie PZU, wielu świeżych inwestorów już czeka na kolejny łatwy zarobek. Od razu powiem, że muszę ich rozczarować, gdyż debiut porównywalnej wielkości nie będzie miał już miejsca. Nie oznacza to oczywiście, że na innych ofertach publicznych nie uda się zarobić.

W tym roku będzie z czego wybierać, a to głównie dzięki dobrej koniunkturze. Porównując ilość IPO w ciągu roku ze wzrostem indeksu WIG można dojść do wniosku, że liczba nowych debiutów zmienia się cyklicznie wraz z koniunkturą.

czwartek, 20 maja 2010

Lubisz mieć rację? Przestań inwestować!


Nie ma co się oszukiwać. Każdy lubi mieć rację. Niestety rynek gnębi obstających za wszelką cenę przy swoim zdaniu, gdyż jak to się mówi: "mieć rację, a mieć rację co do rynku to dwie zupełnie różne sprawy".

Możemy mieć świetną strategię inwestowania, a mimo to nadal więcej tracić niż zarabiamy. Jak to możliwe? Wszystko wynika z uwielbienia jakim człowiek obdarza swoją nieomylność. Wyobraźcie sobie następującą sytuację:

wtorek, 18 maja 2010

Walutowy system transakcyjny na przykładzie EUR/PLN.


Dziś artykuł w nieco innej formie, gdyż będzie wymagał pewnej pracy ze strony czytelnika. O tym czego od Ciebie oczekuję dowiesz się w trakcie czytania. No to zaczynamy...

O systemach transakcyjnych pisałem już niejednokrotnie. W tym artykule chciałbym przedstawić ideę, która spodoba się wszystkim forex-owcom, gdyż dotyczy grania na walutach. Cały pomysł systemu opiera się na próbie znalezienia dwóch krajów, których cykle koniunkturalne są przesunięte w fazie. Idealną sytuacją byłoby, gdyby 2 państwa miały przesunięty cykl o całą hossę (wtedy gdy w jednym kraju mielibyśmy hossę, w drugim królowałaby bessa), ale powiązania w gospodarkach świata są tak silne, że taka sytuacja nie występuje.

niedziela, 16 maja 2010

Czy z danych historycznych można wyczytać przyszłość?


W ostatnim artykule poruszyłem temat wyznaczania prawdopodobieństwa wykonania opcji. Dziś opowiem o 3 sposobie na osiągnięcie tego samego celu, a mianowicie o wykorzystaniu danych historycznych.

sobota, 15 maja 2010

Jak określić prawdopodobieństwo wykonania opcji?


Grając na opcjach, tak samo jak na innych instrumentach finansowych warto sprawdzić czy fortuna jest po naszej stronie. Dokładniej mowa o drobnych różnicach w prawdopodobieństwie, których moc można poznać oglądając filmy typu 21.

Ogólnie wiadomo, że grając w kasynie wartość oczekiwana (WO) jest kluczowym czynnikiem powodującym wygraną kasyna w dłuższym okresie czasu. To samo dotyczy opcji. Z tą różnicą, że na giełdzie nie ma kasyna. Są dwaj inwestorzy o przeciwstawnych poglądach, próbujący wyrwać dla siebie jak najwięcej WO. Jak dobrze oszacować WO opcji?

czwartek, 13 maja 2010

analiza finansowa TPSA + spowiedź z PZU


Zacznę od PZU:

Akcje na debiucie dały wszystkim ładnie zarobić. Osobiście posiadałem 20 sztuk. Poszły na otwarciu po 349zł. Zysk wyniósł ok. 730zł. Po odjęciu prowizji ok. 700zł.

wtorek, 11 maja 2010

Jak fundusze obligacji zarabiają ponad 10% rocznie?


Jak pamiętamy z pierwszego artykułu o obligacjach skarbowych, jest to pożyczka udzielana państwu na określony czas. Aktualnie dostępne na rynku są pożyczki na 2,3,4,5 i 10 lat. Najwyżej oprocentowane w skali roku są oczywiście obligacje 10 letnie. Majowa seria obligacji 10 letnich jest oprocentowana na 5,25%. Jak to możliwe, że fundusze inwestujące w obligacje skarbowe zarabiają ponad 10% rocznie?

niedziela, 9 maja 2010

O tym co było i o tym co będzie


Czas na podsumowanie zeszłego tygodnia, a właściwie 6 dni bo jak pamiętacie w ostatnim bilansie nie uwzględniałem piątku. W tym tygodniu działo się nieco więcej niż zwykle, ale omówmy wszystko po kolei. Na początek spójrzmy na strukturę portfela:

Long strangle - czyli strategie opcyjne w praktyce

Mam nadzieję, że wszyscy pamiętają poprzednie wpisy o opcjach (Opcje na wig20 - z czym to się je? oraz Jak nie przepłacić za opcje?), ponieważ dziś omówię nieco bardziej zaawansowany aspekt gry na opcjach, a mianowicie strategie opcyjne.

sobota, 8 maja 2010

Jak długo potrwają spadki na giełdzie - czyli co nieco o analogiach.


Gdyby, ktoś ze 100% pewnością potrafił odpowiedzieć na to pytanie, w ciągu tygodnia stałby się milionerem. Nam niestety pozostaje prognozowanie z pewną dozą prawdopodobieństwa. Ostatnio w tekście "Spokojnie to tylko korekta" pisałem, że na 80% wystąpi co najmniej 10% korekta na rynku. Minimalny zasięg został szybko wykonany i pojawia się pytanie co dalej? Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie korzystając jak zwykle z historycznych analogii.

czwartek, 6 maja 2010

Spokojnie to tylko korekta


Ostatnie dni przyniosły nam zawirowania na rynkach. Waluty ruszyły ostro w górę, indeksy spadły o kilka procent, w nerwowej atmosferze do złudzenia przypominającej panikę. Wiele osób zastanawia się co robić. Panikować czy może wykorzystać okazję do tańszego dokupienia akcji. Aby zaspokoić waszą ciekawość przygotowałem prognozę na kilka najbliższych miesięcy.

wtorek, 4 maja 2010

Ewolucja inwestora - czyli jak nie stracić motywacji?


Czy rozpoczęliście kiedyś działanie, które mimo wielkich planów nigdy nie zostało ukończone? Czy pomimo euforii w czasie planowania, samo działanie nie sprawiło wam przyjemności? Na szczęście to nic strasznego, każdy czasem miewa chwile zwątpienia. Dziś dowiemy się jak nie pozwolić, aby słomiany zapał zniweczył nasze plany oraz jak może nam to pomóc w inwestowaniu.

niedziela, 2 maja 2010

Zdalne podsumowanie czterech piątych tygodnia



Dzisiaj będzie krótko, ponieważ jak wiecie do poniedziałku korzystam z weekendu majowego, a ten wpis został napisany już w czwartek. Nie chciałem jednak zaniedbać statystyk, więc w tym tygodniu bilans nie zawiera piątkowej sesji. Po prostu piątek zostanie doliczony w przyszłym tygodniu. Spójrzmy na bilans:

sobota, 1 maja 2010

Jak nie przepłacić za opcje?


Każdy zapewne zna starą zasadę inwestowania: "kupuj tanio, sprzedawaj drogo". Problemem jest jednak zdefiniowanie słów "tanio" i "drogo". Czy 10zł za akcję firmy X to tanio czy drogo? Ile powinienem zapłacić za opcję call na WIG20?