Wyniki poprzednich 4 edycji prezentują się następująco:
- Po I edycji szkolenia (2014/15 r.) portfele uczniów zarobiły w ciągu roku +13%.
- WIG stracił w tym czasie -7%.
- 100% uczestników (7/7 osób) zakończyło eksperyment z zyskiem.
- Po II edycji szkolenia (2015/16 r.) portfele uczniów zarobiły w ciągu roku +8,2%.
- WIG stracił w tym czasie -7%.
- 83% uczestników (5/6 osób) zakończyło eksperyment z zyskiem.
- Po III edycji szkolenia (2016/17 r.) portfele uczniów zarobiły w ciągu roku +6,6%.
- WIG zarobił w tym czasie +40%.
- 75% uczestników (6/8 osób) zakończyło eksperyment z zyskiem.
- Po IV edycji szkolenia (2017/18 r.) portfele uczniów straciły w ciągu roku -4,0%.
- WIG stracił w tym czasie -4,8%.
- 29% uczestników (2/7 osób) zakończyło eksperyment z zyskiem.
W zeszłorocznej (V) edycji eksperymentu wzięło udział 15 osób, z czego 11 zdecydowało się prowadzić publicznie swoje portfele, z czego 10 było prowadzone zgodnie z założeniami ze szkolenia. Oznacza to, że próbka jest większa niż w przeszłości, gdy mieliśmy maksymalnie 7 prowadzonych jednocześnie portfeli.
Wiedząc jak złudne może być liczenie wyników portfeli w oderwaniu od rzeczywiści, mam dość rygorystyczne podejście do kwestii kosztów transakcyjnych, w związku z czym wszystkie wyniki podawane są pod postacią "CAGR" na rękę", co z matematycznego punktu widzenia jest roczną stopą zwrotu portfela z uwzględnieniem 3 rodzajów kosztów:
- spreadów przy zakupie i sprzedaży (zależnych od obrotach na spółce)
- kosztów transakcyjnych
- podatków od zysków
Zdecydowanie największym kosztem są spready, które przeciętnie wynoszą aż ok. 4,5% wartości transakcji!
Wyniki końcowe uczestników V edycji szkolenia prezentują się następująco:
- 70% portfeli (7/10) osiągnęło zysk.
- 40% portfeli (4/10) osiągnęło zysk większy niż 10%.
- 1 portfel osiągnął stratę większą niż -10%.
W tym samym czasie indeks WIG praktycznie nie ruszył się z miejsca osiągając symboliczną stratę -0,1%.
Aby zaobserwować zmiany wartości portfeli uczestników i indeksu WIG w czasie, zastosujemy standardowy algorytm syntetycznego łączenia portfeli polegający na tym, ze potraktujemy każdego z 10 uczestników jak niezależnego zarządzającego, któremu powierzymy 10% całego dostępnego kapitału. W ten sposób z 10 niezależnych strategii powstaje zbiorczy portfel. Oto jego krzywa kapitału:
Taki zbiorczy portfel osiągnął wynik (CAGR na rękę): +2,9%, co jest wynikiem lepszym od tego osiągniętego przez indeks WIG tym samym okresie (-0,1%). Dodatkowo, wyraźna jest przewaga portfela nad WIG pod kątem stabilności wyników. Maksymalny spadek wartości indeksu WIG wyniósł -9,2%, a portfela uczestników -6,1%. Zaangażowanie w akcje zbiorczego portfela prezentowało się następująco:
Na początku było niewielkie gdyż uczestnicy dopiero zajmowali pozycje, a sentyment makroekonomiczny był pro-spadkowy. Wzrosło dynamicznie w marcu (do okolic 80-90%), gdy dane makroekonomiczne się wyraźnie poprawiły.
Krzywa kapitału portfela który poradził sobie najlepiej wygląda następująco:
a tak wygląda krzywa najgorszego portfela:
Podsumowując, taki wynik cieszy. Jedne portfele okazały się lepsze, inne gorsze. To oczywiście rodzi pytania o to czy gorzej radzące portfele mają z jakiegoś powodu gorsze kryteria, czy może po prostu trafiły na gorszy okres dla danego podejścia, ale w dłuższym terminie będą w stanie nadrobić straty?
Zbiorczo można powiedzieć, że tegoroczny eksperyment / szkolenie było kolejnym kamykiem do potwierdzenia, że inwestowania można się nauczyć. Z rozczarowań warto wymienić dużą wiarę zarówno moją jak i uczestników, że 5 edycja zbiegnie się w czasie ze standardową hossą na GPW, czyli czasem w którym portfele uczestników powinny zdecydowanie bić indeks WIG. Choć z makroekonomicznego punktu widzenia hossa rzeczywiście się rozpoczęła kilka miesięcy temu, to do tej pory nie zaprezentowała swojej dynamicznej fazy. Z jednej strony dobrze widzieć, że portfele radzą sobie z trudnymi warunkami na rynku, ale z drugiej miło byłoby zobaczyć pełną moc strategii opracowanych przez uczestników.
W tym roku standardowo już planuję zorganizować kolejną edycję szkolenia, jak tylko będę miał jakieś konkrety, będę informował na blogu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz