Strony
▼
poniedziałek, 28 listopada 2016
Co oznacza PKB Polski znacznie gorsze od oczekiwań?
PKB Polski rozczarowuje po raz kolejny. W zeszłym kwartale (2Q 2016) spodziewano się wzrostu o +3,3%, a w rzeczywistości wyniósł o +3,1%. W obecnym kwartale (3Q 2016) spodziewano się wzrostu o +2,9%, a w rzeczywistości wyniósł tylko +2,5%, co jest najniższą wartością od niemal 3 lat. Jak takie PKB przekłada się na naszą giełdę? I co ważniejsze, czy na jego podstawie jesteśmy w stanie oszacować kiedy skończy się bessa na GPW?
poniedziałek, 21 listopada 2016
Po 3 spotkaniu z cyklu: "Daj się nauczyć inwestować"
W ten weekend w Warszawie miałem przyjemność prowadzić już 3 spotkanie z serii: "Daj się nauczyć inwestować". W ich ramach staram się nauczyć grupę ludzi usystematyzowanego podejścia do inwestowania. Tego jak odróżniać dobry wskaźnik od złego; jak stworzyć swoją własną strategię inwestycyjną; jak oszacować czy nadejdzie hossa czy bessa. Inwestowanie algorytmiczne zwykle kojarzone jest z analizą techniczną i częstym dokonywaniem transakcji. My przenosimy je na teren analizy fundamentalnej i niewielkiej liczby transakcji.
poniedziałek, 14 listopada 2016
Konsumenci nie chcą konsumować
PKB jest miarą sukcesu gospodarki danego kraju. Nie jest to miara idealna. Nie przekłada się wprost na dobrobyt pojedynczego Kowalskiego, ale jest wystarczająco dobra, aby oszacować, czy kraj się rozwija czy nie.
poniedziałek, 7 listopada 2016
Czy warto patrzeć na rentowność spółki?
Dziś wracamy do cyklu testów pojedynczych wskaźników, w ramach którego obiektywnie sprawdzamy z których wskaźników warto korzystać, a z których nie. Dotychczas przetestowaliśmy już:
- cena do przychodu (C/P)
- przepływy operacyjne
- stopę inwestycji
- płynność akcji
- rozmiar spółki
- dynamikę zysków
Polecam szczególnie pierwszy test (C/P), gdyż jest tam dokładny opis stosowanej metodyki. Dziś przyjrzymy się rentowności spółek. Czy spółki bardziej rentowne są lepszą inwestycją niż te mniej rentowne? Czy powinniśmy korzystać z rentowności w trakcie tworzenia systemów inwestycyjnych? Dziś odpowiemy na te pytania.