Strony

poniedziałek, 26 lipca 2021

EUR/PLN nie wyraża zgody na zakończenie hossy


Relacja wartości polskiej Złotówki do innych walut (szczególnie Euro) w przeszłości była rewelacyjnym prognostykiem przyszłego zachowania polskiej giełdy. Jak przykład na poparcie tej tezy przytoczmy artykułu z kwietnia 2020 r. kiedy to w sercu pandemicznej paniki na podstawie kursu EUR/PLN powstała prognoza mówiąca, że zaczyna się hossa.

Hossa rzeczywiście nadeszła. Jej przebieg na indeksie sWIG80 pokazuje czarna pogrubiona linia:

wtorek, 20 lipca 2021

Inflacja producentów wyraża zgodę na zakończenie hossy


PPI to wskaźnik mierzący zmianę cen produkcyjnych. Jest on dość wyraźnie skorelowany ze standardową inflacją (CPI), jednak wydaje się nieco mniej zaszumiony, w związku z czym to właśnie jemu dziś się bliżej przyjrzymy.

Oto wykres rocznej dynamiki zmiany cen producentów:

poniedziałek, 12 lipca 2021

Prognoza na podstawie Baltic Dry Index


Baltic Dry Index (BDI) jest wskaźnikiem, który pozwala nam śledzić zmianę popytu na transport towarów drogą morską. Ten z kolei jest dobrą projekcją tego na ile w danym momencie światowa gospodarka jest rozkręcona. 

Jeśli jesteśmy w fazie rozkręconych inwestycji i konsumpcji, to zapotrzebowanie na transport towarów będzie rosło, a co za tym idzie ceny tego transportu też będą rosły (ponieważ statków nie da się od ręki dobudować, aby zwiększyć ich podaż), co przełoży się na wzrost BDI.

poniedziałek, 5 lipca 2021

Pojedyncza spółka prognozuje zachowanie giełdy vol. 2


Pamiętacie nasze zaskakujące odkrycie z listopada 2020 r., pokazujące, że pojedyncza spółka giełdowa może być równie dobrym wskaźnikiem co znacznie bardziej skomplikowane modele? Jeśli nie to zapraszam do tamtego artykułu

Dla przypomnienia chodzi o spółkę PKO BP, która jak się okazuje porusza się po cyklach makroekonomicznych z niesamowitą precyzją. W listopadzie 2020 r. we wspomnianym artykule na jej podstawie prognozowaliśmy, że czeka nas hossa, a dokładniej prognoza brzmiała: "Pod koniec 2021 r. indeksy giełdowe będą wyżej niż obecnie". Choć 2021 r. jeszcze się nie skończył, to już teraz widać, że ostatnie 8 miesięcy, były typową hossą, w której nietrudno było znaleźć wzrostowe spółki. Od daty artykułu indeks sWIG80 wzrósł o +45%, a indeks WIG o +30%: