Strony

poniedziałek, 28 czerwca 2021

Szacowanie cyklu koninkturalnego na podstawie zachowania miedzi


Dziś do oszacowania tego ile hossy jeszcze nam zostało wykorzystamy fakt, że ceny surowców także podlegają cyklicznym wahaniom, które są zsynchronizowane z globalnymi cyklami makroekonomicznymi. 

Do takiej analizy najlepiej wybrać surowiec, który jednocześnie jest surowcem powszechnie wykorzystywanym w produkcji (dzięki temu jego wahania cen będą lepiej skorelowane z kondycją globalnego przemysłu) oraz możliwie mało "politycznym" (dzięki temu wahania cen będą silniej związane ze zmianami w popycie i podaży niż z konfliktami politycznymi pomiędzy poszczególnymi krajami). Idealnym kandydatem do tej roli wydaje się być miedź i to właśnie z niej dziś skorzystamy.

poniedziałek, 21 czerwca 2021

Przeciętny poziom C/Z na GPW sugeruje ostatnie miesiące hossy.


Cena/Zysk (C/Z) to najpopularniejszy wskaźnik analizy fundamentalnej. Jego dużą siłą jest to, że pozwala porównywać ze sobą spółki z zupełnie różnych branż. Dla dowolnego momentu możemy obliczyć poziom C/Z dla każdej spółki na GPW, a następnie za pomocą mediany zagregować te wartości do pojedynczej liczby, która powie nam czy rynek jako całość jest aktualnie drogi czy tani.

Oto jak historycznie zmieniał się przeciętny poziom C/Z na GPW:

poniedziałek, 14 czerwca 2021

Po 7 szkoleniu "Daj się nauczyć inwestować"


W miniony weekend, po kilkukrotnym odkładaniu terminu w związku z obostrzeniami, udało się nam spotkać z częścią z Was na 7 edycji mojego inwestycyjnego eksperymentu, w ramach, którego w ciągu jednego dnia uczę Was tego co w moim odczuciu jest wiedzą wystarczającą do stworzenia swojej własnej strategii inwestycyjnej, a następnie weryfikuję jak idzie Wam inwestowanie w kolejnych 12 miesiącach.

Weryfikacja ta ma na celu potwierdzenie, że to czego uczycie się na spotkaniu ze mną ma realne przełożenie na Wasze wyniki inwestycyjne. Pomysł na tego typu spotkania ruszył w 2014 r. dzięki czemu zebraliśmy całkiem pokaźną grupę badawczą. Wyniki kursantów z ostatnich 6 lat można znaleźć tutaj.

poniedziałek, 7 czerwca 2021

Tak dobrze w polskiej gospodarace nie było nigdy (PMI)


Indeks PMI już wielokrotnie na tym blogu dowiódł swojej skuteczności prognostycznej. Po raz ostatni zrobił to w artykule z 10 sierpnia 2020 r., w którym prognozował, że hossą będzie trwała jeszcze co najmniej 12 miesięcy.

Choć od daty tamtego wpisu nie minął jeszcze pełen rok, już widać, że była ona jak najbardziej trafiona: