Strony

poniedziałek, 30 października 2017

Niechęci do giełdy ciąg dalszy


Obecnie rzekomo jesteśmy w okresie hossy. Jeśli to prawda to z perspektywy szerokiego rynku od kilku miesięcy jesteśmy w trakcie jej korekty, która zmniejszyła zysk całej hossy do +16% w perspektywie ok. 1,5 roku na indeksie sWIG80.

poniedziałek, 23 października 2017

Ochronne właściwości dużych spółek

-----------------------
Wczoraj w serwisie Okiem Maklera ukazał się wywiad ze mną. Opowiadam, w nim o moich inwestycyjnych początkach i tym dlaczego i jak robię to co robię. Zapraszam do lektury.
-----------------------


2 lata temu w artykule poświęconym efektowi małych spółek, doszedłem do wniosku, że rozmiar spółki nie ma przełożenia na przyszłe zyski. Dziś nieco zmodyfikujemy ten pogląd.

Pomysł na dzisiejszy artykuł zrodził się w czasie testowania nowego wykrywacza perełek / maruderów. Zasada jego działania pozostaje taka sama jak dotychczas, a więc będziemy sprawdzać jakie parametry zwykle mają spółki, które w ciągu najbliższego roku zarobią lub stracą ponad 50%. Różnice są dwie. Pierwsza to podział spółek na 10 grup zamiast dotychczasowych 5, druga to nieco inny algorytm przydzielania spółek do grup. Dziś nie będziemy wchodzić w aspekty techniczne, ale obie te zmiany powodują, że obserwowanie zależności na wskaźnikach będzie łatwiejsze.

Przyjrzyjmy się jak to działa w praktyce na przykładzie rozmiaru spółki (kapitalizacji).

poniedziałek, 16 października 2017

Bitcoin na krawędzi. Upadnie czy wzbije się do lotu?


Niemal dokładnie rok temu w artykule poświęconym Bitcoinowi analizowaliśmy dlaczego najprawdopodobniej z czasem będzie on tracił na wartości w stosunku do innych kryptowalut. Temat ten przyczynił się do powstania bardzo ciekawej dyskusji w komentarzach, za którą dziękuję każdej ze stron. Od tamtego wpisu cena BTC wzrosło o +723%, co przebiło każdą inną klasę aktywów.

poniedziałek, 9 października 2017

Problem siły relatywnej


Inwestowanie zgodnie z trendem jest jedną z najbardziej popularnych technik zdobywania przewagi nad rynkiem. W rewelacyjny sposób wpływ trendu na przyszłe wyniki spółek zbadał chociażby James P. O'Shaugnessy w swoim: "What Works on Wall Street". Nie był on jednak ani pierwszy, ani jedyny. Temat inwestowania z trendem / kupowania zwycięzców / siły relatywnej był sprawdzany wielokrotnie przez najróżniejszych autorów (w tym przeze mnie). Każdy z nich przyjmował nieco inne założenia, ale ogólny wniosek zawsze był ten sam: Istnieje zjawisko zwane zasadą zachowania trendu, a więc spółki znajdujące się w trendzie rosnącym, mają tendencję do dalszych wzrostów, a spółki spadające mają tendencję do dalszych spadków.

poniedziałek, 2 października 2017

Zyski spółek prognostykiem zakończenia hossy


Dziś mam dla Was świeży pomysł na prognozowanie cykli giełdowych. Już od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem wykorzystania do tego celu zysków generowanych przez spółki. Taki wskaźnik miałby mierzyć kiedy spółki powiększają swoje zyski, a kiedy zmniejszają. Miałem nadzieję, że proces ten jest w miarę cykliczny, a jego okres najprawdopodobniej będzie się pokrywał z okresem standardowego cyklu giełdowego (ok. 3,5 roku).

Najprawdopodobniej nie byłby to wskaźnik wyprzedzający giełdę, gdyż inwestorzy windują ceny akcji już w momencie pojawienia się prognoz mówiących, że dana spółka w kolejnych miesiącach zwiększy zyski. Analogicznie spadki cen akcji pojawiają się, gdy inwestorzy zaczynają oczekiwać, że przyszłe zyski mogą rozczarować, a nie dopiero w momencie, gdy to zrobią.

Mimo to, samo pokrywanie się cyklicznością z giełdą, powinno być wystarczające dla potwierdzania punktów zwrotnych na giełdzie (szczyty hoss i dołki bess).