Strony

wtorek, 15 lutego 2022

Indeks Rekomendacji zapowiada spadki


Indeks Rekomendacji to wskaźnik mierzący jak bardzo giełdowi analitycy chętni są do wystawiania spółkom rekomendacji zakupu. Jak można się domyślać, skłonność ta zmienia się w zależności od tego jakie są ogólnorynkowe nastroje.

W listopadzie 2020 r. w oparciu o ten wskaźnik powstała prognoza mówiąca, że czekają nas wzrosty. I rzeczywiście kolejny rok na giełdzie przyniósł +40% zysku na indeksie WIG.

W marcu 2021 r. ponowiliśmy spojrzenie na ten wskaźnik, zwracając uwagę, że odsetek wyraźnie pro-wzrostowo nastawionych analityków dynamicznie rośnie, co może oznacza, że najprawdopodobniej zbliżamy się do przesilenia. W tamtym momencie szacowaliśmy, że szczyt na wskaźniku może się pojawić za 2- 5 miesięcy czyli pomiędzy majem 2021 r. i sierpniem 2021 r.

Dziś sprawdzimy czy wspomniany szczyt rzeczywiście się pojawił, kiedy to zrobił i co to oznacza dla przyszłości indeksów giełdowych. Oto aktualny wykres odfiltrowanej dynamiki Indeksu Rekomendacji:

Jak widać na wykresie szczyt jest już za nami. Pojawił się on jako podwójny szczyt, z jednym pikiem w czerwcu 2021 r., a drugim we wrześniu 2021 r., co ładnie spasowuje się z przytoczoną wcześniej prognozą.

Zaznaczanie szczytów na tak poszarpanym wskaźniku może być nieco niejednoznaczne, dlatego dla wyciszenia dodatkowych szumów dodajmy średnią ruchomą 3 miesięczną i na tak powstałym wskaźniku zaznaczmy wyraźne szczyty:

Oto jak zachowywał się indeks WIG w 1,5 roku po takiej synchronizacji:

Na 5 historycznych ścieżek, żadna nie oznaczała rychłego nadejścia wzrostów na indeksie WIG. Obecnie jesteśmy pod wpływem 6-tego analogicznego sygnału (czarna pogrubiona linia).

Oznacza to, że w obecnym momencie Indeks Rekomendacji głosuje za dalszym kontynuowaniem bessy rozpoczętej kilka miesięcy temu.

PS. Drogi czytelniku. Jeśli podoba Ci się tego typu podejście do analiz, chcesz być na bieżąco z tym, w której fazie cyklu makroekonomicznego jesteśmy i jednocześnie chciałbyś wesprzeć moją pracę, rozważ wykupienie subskrypcji w Makrosferze.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz