Realna gospodarka polski przeżywa aktualnie kiepski okres. Dobrze odzwierciedla to wykres dynamiki r/r PKB polski:
Jak widać w ostatnim czasie wykres zszedł na poziom ujemny. Tego typu sytuacja w przeszłości była rzadkością. Pomijając dynamiczne załamanie PKB z 2020r. związane z pojawieniem się pandemii/obostrzeń, do tej pory tak niską dynamikę wskaźnika notowaliśmy w przeszłości tylko 2 razy (w 2002 r. i 2014 r.).
Jednocześnie patrząc na sygnały płynące z wyprzedzających wskaźników makroekonomicznych, rośnie przekonanie, że aktualnie znajdujemy się w okolicach dołka problemów realnej gospodarki. Jednym z takich wskaźników jest Growing Countires, który jest stałym gościem na tym blogu.
Oto jego aktualny wykres:
Jak widać po najnowszych danych potwierdziły się przypuszczenia sprzed 3 miesięcy, mówiące o tym, że wskaźnik po raz kolejny zaczyna się odradzać.
Przypomnijmy sobie jak wyglądały dalsze losy naszej giełdy po takich odrodzeniach.
Punkty synchronizacji:
Zachowanie indeksu sWIG80 przez 1,5 roku po punktach synchronizacji:
Jak widać obecna ścieżka (czarny kolor) jest jedną z najsłabszych w historii, wciąż jednak mieści się w ramach historycznych zachowań. Przeciętnie po 1,5 roku historyczne ścieżki indeksu sWIG80 kończyły z wynikiem +45%. Rozproszenie wyników jest tu jednak bardzo duże co utrudnia szacowanie docelowego zakresu. Z pozytywnych informacji, do tej pory tylko 1 na 10 ścieżek zakończyła się stratą w stosunku do punktu początkowego. Pozostałe 9 na 10 ścieżek zakończyły się wzrostami na naszej giełdzie.
Oznacza to, że choć realna gospodarka znajduje się w trudnym momencie, to wyprzedzający wskaźnik makroekonomiczny jakim jest Growing Countires sugeruje, że nadchodzący rok przyniesie poprawę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz