W listopadzie 2020 r. na podstawie Indeksu Rekomendacji powstała prognoza mówiąca, że spodziewamy się jeszcze 6-9 miesięcy wzrostów. Upłynięcie tego czasu nie tyle miało być zwiastunem nagłych spadków, co wyznacznikiem zakończenia wzrostów w ramach obecnej hossy. Wskaźnik ten mierzy jaki odsetek wszystkich rekomendacji wydawanych przez ogół analityków zaleca kupno. We wspomnianym artykule pojawił się taki wykres:
Pokazuje on jak mocno spadła chęć analityków do wydawania pro-wzrostowych rekomendacji tuż po pandemicznej panice z początku 2020 r. Tego typu sygnał w przeszłości oznaczał, że giełda w kolejnych miesiącach będzie rosła, stąd też prognoza o 6-9 miesiącach dalszych wzrostów. Na obecny moment minęło nieco ponad 4 miesiące z tego zakresu. Do tej pory indeks WIG ładnie trzyma się historycznej normy:
Oznacza to, że prosta aktualizacja tamtej prognozy sugeruje, że pozostało nam 2-5 miesięcy wzrostów. Jest jedno "ale".
W ostatnim czasie analitycy wpadli w euforię. Aż 83% wszystkich wydawanych rekomendacji to obecnie rekomendacje kupna. To jak ta wartość ma się do historycznych norm pokazuje poniższy wykres:
Jest to absolutne historyczne maksimum. Wygląda to trochę tak jakby wszystkie negatywne rekomendacje z ostatnich miesięcy skumulowały się w okolicy pandemicznego dołka (wtedy tylko 25% rekomendacji było pro-wzrostowych), po którym nastąpił szał zakupów.
Dodając do wykresu standardowe filtry otrzymamy:
Wskaźnik dość szybko przeszedł z utworzenia dołka do znalezienia się na poziomach, na których w przeszłości tworzył szczyty.
Zasymulujmy sobie sytuację, w której obecna wartość wskaźnika miałaby być szczytem:
Przyszłość po takich sygnałach okazuje się być wyraźnie spadkowa:
Oznacza to, że jeśli rzeczywiście już teraz mamy szczyt na dynamice Indeksu Rekomendacji, to prognoza zakończenia hossy za 2-5 miesięcy musiałaby zostać zaktualizowana do ... już.
Wciąż jednak jest scenariusz, w którym opie prognozy się uspójnią. Stanie się tak jeśli obecny moment nie jest jeszcze szczytem na wskaźniku i ten pojawi się właśnie w ciągu 2-5 miesięcy.
Kluczem będzie tu obserwowanie zachowania Indeksu Rekomendacji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz