Niemal 4 lata temu do naszego arsenału wskaźników makroekonomicznych dodaliśmy IFO, czyli wskaźnik nastrojów biznesowych w Niemczech. Okazało się wtedy, że wskaźnik ten jest dość dobrze skorelowany z cyklem giełdowym na polskiej giełdzie. Prognoza z tamtego artykułu brzmiała: "To daje mniej więcej 80% szans na kontynuację bessy w najbliższych miesiącach." i została opublikowana 5 września 2014 r. Dalsze losy indeksu WIG wyglądały następująco:
Strony
▼
poniedziałek, 30 lipca 2018
poniedziałek, 23 lipca 2018
Jak zmiana światowej produkcji przemysłowej wpływa na GPW?
Pamiętacie jak niecałe 2 lata temu "zebrałem niemal 10 tysięcy odczytów produkcji przemysłowej z 35 najważniejszych krajów świata sięgających ponad 20 lat wstecz"? Dziś zebrałem je ponownie i uaktualniłem o dane z ostatnich 2 lat. Dzięki temu powstał model pokazujący jak w ostatnich latach fluktuowała dynamika produkcji przemysłowej na świecie. Aby tak dużą liczbę danych można było oglądać w przystępny sposób, zadałem pytanie: "Jaki odsetek z 35 najważniejszych gospodarek świata ma w danym momencie produkcję przemysłową rosnącą o co najmniej 2,5% r/r?" Oto odpowiedź:
poniedziałek, 16 lipca 2018
Bessa rozlewa się na kolejne kraje
Zaledwie miesiąc temu na tym blogu oglądaliśmy sobie wykres Indeksu Wskaźników Wyprzedzających dla Polski, który w nieprzekształconej formie prezentował się następująco:
poniedziałek, 9 lipca 2018
Czy Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to powrót pieniędzy na GPW?
Jeszcze kilka lat temu OFE były ogromną siłą regularnie kupującą akcje. Na wykresie z tego artykułu z przed ponad 2 lat widzimy ile mniej więcej pieniędzy wędrowało na zakup akcji w danym roku:
poniedziałek, 2 lipca 2018
Czy bessa w Polsce się skończy jeśli za rogiem czai się krach w USA?
Pod jednym z ostatnich wpisów kilkoro z Was zadało bardzo ważne pytania:
"Mnie już od jakiegoś czasu zastanawia pewna rzecz - niby mamy na GPW spadki, wskaźniki zaczynają pokazywać 2019 jako początek wzrostów, natomiast zupełnie nie widzę tego w kontekście rynków zagranicznych - w USA hossa od 9 lat (prawie odrobili korektę z lutego), w Niemczech też blisko szczytów. Czy jest możliwe/prawdopodobne że w 2019 wzrosty będą tam kontynuowane, mimo ewidentnego przegrzania? Jeśli zaczną się spadki, czy jest możliwe, że nas to ominie?".
"Podlaczam sie do pytania. Mam podobne watpliwosci. Jak widzisz prognozowana date zakonczenia spadkow w kontekscie sytuacji na rynkach zagranicznych (USA, Niemcy)?"
Komentarze te zwracają uwagę na potencjalny konflikt cykli w Polsce i USA. Wskaźniki sugerują, ze bessa w Polsce będzie się za kilka miesięcy kończyć. Jednocześnie wielkie pęknięcie bański w USA ma dopiero nadejść i ciężko sobie wyobrazić scenariusz, w którym Polska giełda staje się enklawą nieczułą na duże spadki w USA. Czy to oznacza, że bessa w Polsce jednak nie skończy się tak szybko? Dziś spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.