Aby to zrobić zebrałem dane na temat dywidend wypłacanych przez wszystkie spółki na GPW z ostatnich 16 lat. (Są one najlepszą miarą długoterminowej realnej kondycji spółki, gdyż nierentowna spółka nie będzie w stanie wypłacać coraz większej dywidendy.) Następnie podzieliłem wypłacone dywidendy na dwie grupy:
- łatwo przewidywalne i rosnące - do tej grupy trafiały dywidendy wypłacane przez spółki, które co najmniej rok wcześniej wypłaciły już dywidendę, a do tego obecna jest kwotowo większa od zeszłorocznej (więcej zł wypłacanych na jedną akcję).
- pozostałe (trudno przewidywalne lub malejące) - do tej grupy trafiały dywidendy wypłacane znienacka (po raz pierwszy po co najmniej rocznej przerwie) oraz te, które były kwotowo mniejsze o zeszłorocznych.
Dywidendy z pierwszej grupy są bardziej pożądane / jakościowo lepsze od grupy drugiej. Dlatego to na nich skupiłem się w tym tygodniu. Dla każdego momentu w czasie sprawdziłem ile spółek z rynku wypłaciło w ciągu ostatnich 12 miesięcy wysokojakościową dywidendę.
Oto co otrzymałem:
W badanym okresie średnio 11,7% spółek z GPW było spółkami wypłacającymi dywidendę należącą do grupy pierwszej zgodnie z dzisiejszym podziałem. Co ważne, od 2001 do 2015 r. wykres pozostawał uwieziony w trendzie bocznym (czerwone linie). Procent spółek wypłacających wysokojakościową dywidendę wahał się wtedy od 5% do 15% w zależności od tego na jakim etapie cyklu giełdowego się znajdowaliśmy. W ostatnich 2 latach ta bariera pękła i wykres po raz pierwszy w historii wyraźnie przebił 15%, pozostając ponad tą granicą aż do dziś.
Co to oznacza?
Od dwóch lat mamy na GPW najwięcej w historii spółek płacących regularnie rosnącą dywidendę.
Warto pamiętać, że dzisiejszy wykres nie jest zależny od nastrojów inwestorów, gdyż mierzy dywidendy w ujęciu kwotowym (ile zł spółka wypłaca na jedną akcję). Cena akcji danej spółki nie ma żadnego wpływu na kształt wykresu. Mierzone są tylko fundamenty spółki. Oznacza to, że z fundamentalnego punktu widzenia spółki na GPW mają się obecnie bardzo dobrze. Realne biznesy się rozwijają. Spółki coraz chętniej dzielą się zyskami. Zyski spółek rosną, a wraz z nimi rosną kwoty przeznaczane na dywidendy.
To potwierdza, że niechęć inwestorów do kupna akcji ma swoje źródło poza fundamentami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz