Strony

poniedziałek, 30 listopada 2015

Dlaczego potrzebujemy zagrożenia?

Ludzie mają różne potrzeby. Od tych bardzo podstawowych (jedzenie, sen) przez nieco bardziej skomplikowane (poczucie bezpieczeństwa, więzi z innymi ludźmi) po te najbardziej górnolotne (samorealizacja). Wszystkie potrzeby w spójną całość zebrał Abraham Maslow, w ramach popularnej piramidy Masłova.

wtorek, 24 listopada 2015

Co zwiastują bardzo słabe wyniki polskich spółek?


Każda spółka giełdowa raz na kwartał dzieli się z inwestorami swoimi wynikami finansowymi. Jakiś czas temu stworzyliśmy dwie metody oceny tego jak dobrze w danym kwartale poszło spółkom na giełdzie:

poniedziałek, 23 listopada 2015

Po spotkaniu inwestycyjnym w Warszawie.


W ten weekend poprowadziłem drugie szkolenie z serii: "Daj się nauczyć inwestować". Tym razem odbyło się ono w Warszawie (więcej o pierwszej edycji). Mówiłem na nim o tworzeniu systemu inwestycyjnego, o odróżnianiu dobrych i złych wskaźników, o prognozowaniu nadejścia hossy i bessy, w skrócie o wszystkim tym czego potrzeba, aby bez wcześniejszej wiedzy dziedzinowej zacząć regularnie zarabiać na giełdzie.

poniedziałek, 16 listopada 2015

Czy polska giełda umiera?

W tym tygodniu indeks WIG20 po raz kolejny ustanowił wieloletnie minimum. Patrząc na wykres za ostatnie kilka lat można się załamać: 

poniedziałek, 9 listopada 2015

Czy warto patrzeć na wolumen?


Wolumen to ilość akcji jaka zmieniła właściciela w danym okresie. Jedni mówią, że nie ma ona większego znaczenia, inni, że ma zasadnicze znaczenie. Czy sesje wzrostowe z wysokim wolumenem rzeczywiście są lepszym prognostykiem przyszłych zysków niż jednakowo wzrostowe ale z niskim wolumenem?

poniedziałek, 2 listopada 2015

Wskaźniki Szerokiego Rynku mówią jak jest


Wszyscy wiemy, że indeksy giełdowe obrazują kondycję rynku jako całości. Najbardziej popularny jest indeks WIG, do którego należą niemal wszystkie spółki na GPW. Rok temu pokazaliśmy jednak, że indeks WIG wcale nie jest zbyt dobrym miernikiem koniunktury, gdyż jest niemal w całości kontrolowany przez kilka dużych spółek. Lepszym miernikiem wydaje się być sWIG80 (w czasie pisania tamtego artykułu sWIG80 był zastąpiony przez WIG250, ale GPW się z niego wycofała).

Niestety sWIG80, pomimo swojej wyższości nad WIGiem, nadal jest indeksem ważonym po rozmiarze, co oznacza, że zawiera w sobie trochę szumów. Dziś spróbujemy zobaczyć co stałoby się, gdyby spróbować wyeliminować wszystkie szumy, tak aby zobaczyć niezakłócony obraz stanu naszej giełdy.