Pierwszy wykres przedstawia medianę i odchylenie standardowe średniego zwrotu z inwestycji rozpoczętej na początku i zakończonej na końcu danego miesiąca.
Mediana to nic innego jak środkowa wartość ze wszystkich próbek. Odchylenie standardowe pokazuje jaka była zmienność w danych miesiącach.
Na drugim wykresie widać największe straty i zyski zyski jakie osiągnął WIG w danym miesiącu.
Teoretycznie najwięcej można było zarobić w kwietniu i grudniu (największe mediany), a najwięcej stracić w maju i wrześniu (ujemne mediany). Jednak rzut oka na odchylenie standardowe mówi nam, iż jedyne w miarę wiarygodne wyniki możemy otrzymać dla: września, listopada i grudnia, gdyż im odchylenie (fioletowy słupek) jest większe tym większa jest zmienność, a wraz z rosnącą zmiennością mediana staje się coraz mniej ważna.
Mimo iż poniższa analiza nie da nam bezpośredniej wiedzy pozwalającej zwiększyć zyski lub bezpieczeństwo inwestycji, to pośrednio niektóre miesiące wydają się mieć w sobie coś charakterystycznego:
- maj - miesiąc najbardziej zróżnicowany pod względem zysków / strat.
- wrzesień - najgorszy miesiąc dla inwestorów.
- listopad - najstabilniejszy miesiąc. Zyski nie są gigantyczne, ale za to najlepiej powtarzalne ze wszystkich miesięcy.
- grudzień - najlepszy miesiąc dla inwestorów.
Dowodem na poprawność analiz mogłoby być racjonalne wyjaśnienie zachowania inwestorów w danych miesiącach i tak:
- pod koniec roku inwestorzy są skłonni kupować, aby unikać płacenia podatków (pieniądze wydane na zakup akcji równoważą całoroczne zyski tak aby wykazywać zerowy dochód), co powoduje wydźwignięcie cen wyżej niż wynikałoby to ze standardowego modelu. Ten fakt z pewnością tłumaczy zachowanie inwestorów w grudniu (ewentualnie w 2 części listopada).
Jak myślicie, czy w tym roku taka cykliczność też będzie miała miejsce?
W tym temacie polecam dla rynku amerykańskich akcji na o wiele większej próbce badania wyniki na stronie
OdpowiedzUsuńhttp://www.cxoadvisory.com/trading-calendar/
My jesteśmy gdzieś koło 200 dnia. Sam nie wiem dokładnie.
No tak ale jak nałożyć na te dane istotne sprawy Irak ,Libia ,Egipt......Syria ,Iran ?układ jest niestabilny. RO MA BY.
OdpowiedzUsuńBo poprzez ekspansję dolar może być uwiarygodniony , sądzisz Filonie że świat zachodu zmieni swoje nawyki ? RO MA BY
OdpowiedzUsuńGospodarczo hegemon został przyparty do muru,powodów do kupowania udziałów w jego firmach brak , wzrosty na kontraktach to pokładanie nadzieji w jego sile militarnej. RO MA BY
OdpowiedzUsuńZmieniam RO MA BY na DYSLEKTYK
OdpowiedzUsuń"Czy macie jakieś pomysły jakie coroczne wydarzenia mogłyby wytłumaczyć zachowanie w maju lub wrześniu?"
OdpowiedzUsuńTo proste. W maju inwestorzy myślą już o wakacjach więc zaczynają wyprzedaż, by na kanikułach mieć święty spokój, we wrześniu wypoczęci zaczynają kupować, bo trza odrobić wakacyjne szaleństwa.
http://www.usdebtclock.org/ dzslektzk
OdpowiedzUsuńA jak to wygląda z perspektywy Marsa lub innej(:. DYSLEKTYK
OdpowiedzUsuńWitam. Jestem zainteresowany wspolpraca z wlascicielem bloga polegajaca na wymianie linkow lub innej formie. Prosze o kontakt pod adresem rafal.glodek@interia.pl
OdpowiedzUsuńWitaj Filipie, zupełnie zapomniałem początkowo o Twoim blogu, przy układaniu rankingu choć był on od dawna wśród moich ulubionych. Bardzo Cię przepraszam że Ciebie pominąłem ale już naprawiłem błąd i 10-procent-rocznie jest już w najnowszym rankingu blogerów niezależnych
OdpowiedzUsuńhttp://tnij.org/newu
Witam,
OdpowiedzUsuńJak zapatrujecie sie na aktualny spadek PLN do innych walut?
spready CDS pięcioletnich obligacji rządowych wybranych krajów w pkt bazowych
OdpowiedzUsuńwartość z dnia 12-09-2010
Polska – 138,00
Czechy – 95,20
Węgry – 354,01
Wartość z dnia 12-09-2011
Polska – 244,48
Czechy – 125,86
Węgry – 459,44
Wzrost w ciągu roku
Polska – 77,16 %
Czechy – 32,21 %
Węgry – 29,78 %Kurs złotego z dnia 13-09-2010
Czechy – 1CZK – 0,1596 PLN
Węgry – 100HUF- 1,3876 PLN
Kurs złotego z dnia 13-09-2011
Czechy – 1CZK – 0,1775 PLN
Węgry – 100HUF- 1,5314 PLN DYSLEKTYK
Ba to zależy gdzie sie stoi. DYSLEKTYK
OdpowiedzUsuńNo i czynnik ludzki przeważył hosanne :) DYSLEKTYK
OdpowiedzUsuńPonieważ teraz rynki są powiązane a jeszcze jakiś czas aż takiego powiązania nie było to myśle, że
OdpowiedzUsuńzamiast samemu się trudzić to lepiej zobaczyć statystyki dla rynkow rozwiniętych. Tam już dawno przeprowadzono takie badania. I generalnie pokrywają się one w większości z twoimi obliczeniami. Od maja do września i od pażdziernika do kwietnia to generalnie 2 okresy, jak by ci się chciało to w ten sposob możesz sprawdzić jak by wygladały stopy zwrotu. Nie wiem co Ci wyjdzie na wig ale historyczne dane w stanach pokazują ze stopa zwrotu w tych poszcególnych okresach znacznie by się różniła. Mam gdzieś książke gdzie dokładnie podane były liczny ale nie chce mi sie jej szukac. Tak czy inaczej tamte dane byly zebrane z kilkudziesięciu lat i w zależności który okres byśmy wybrali to stopa zwrotu z akcji różniła by się kolosalnie.
obstawiam, że i w tym roku sytuacja się powtórzy tylko rynki jeszcze muszą trochę spaść żeby przyszło solidniejsze odreagowanie
OdpowiedzUsuńNo to mamy już potwierdzenie słabego września :)
OdpowiedzUsuńhttp://stooq.pl/q/?s=wig20&d=20110929&c=1m&t=l&a=lg&b=0&r=swig80+mwig40
październik jst najczęściej miesiącem odwrócenia trendu. zobaczymy jak teraz będzie
OdpowiedzUsuńSezonowość działa na zasadzie samospełniającego się proroctwa, uważam, że to jedyne wytłumaczenie, ale to tylko moje zdanie:)
OdpowiedzUsuń"Oczywiście warto zastanowić się, na ile te zależności rzeczywiście występują, a na ile wynikają po prostu ze zbadania zbyt małej próbki?"
OdpowiedzUsuńZ tego co pamiętam ze statystyki, liczba próbek jest stanowczo za mała, aby wyciągnąć na tej podstawie wnioski.
Widać, że na naszym podwórku zasada "Sell in May and go away" również ma racje bytu.
OdpowiedzUsuń