Strony

poniedziałek, 28 sierpnia 2017

Czy automatyzacja tworzy bezrobocie?

 Jest druga połowa XVIII wieku. Jestem genialnym wynalazcą i tworzę pierwsze na świecie mechaniczne krosno do tkania. Dzięki mojemu wynalazkowi od teraz produkcja tkanin będzie znacznie szybsza i tańsza. Jako właściciel zakładu tkackiego nie będę potrzebował już tylu pracowników co dotychczas. Większość z nich po prostu zwolnię, gdyż maszyna wykona pracę za nich. Czy to oznacza, że przez mój genialny wynalazek właśnie zwiększyłem bezrobocie?

poniedziałek, 21 sierpnia 2017

Wydatki spółek a bessa na giełdzie.


Jakiś czas temu zauważyliśmy, że spółki, które więcej inwestują są statystycznie lepszą inwestycją. Dziś pójdziemy o krok dalej i sprawdzimy czy na podstawie tego ile spółki inwestują jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłe zachowanie giełdy?

poniedziałek, 14 sierpnia 2017

Jak kupować spółki bez spreadów?


Jakiś czas temu pokazywałem, że koszty prowizji maklerskich i podatków są pomijanie małe przy największym koszcie inwestora jakim jest spread, czyli różnica pomiędzy ceną zakupy i sprzedaży danej spółki. Obliczenia z tamtego artykułu pokazują, że już na starcie każdą inwestycję powinniśmy traktować jakby miała stratę -4,5%, którą musimy odrobić aby wyjść na zero.

Innym razem sprawdzałem jak najkorzystniej składać zlecenia. Testy pokazały wtedy, że kupno PKC (po każdej cenie) jest najgorszą możliwością. Znacznie lepiej ustawiać zlecenia z limitem i czekać na jego realizację. Np. "Jeśli ustawimy zlecenie z limitem z ceną wczorajszego zamknięcia to na ok. 89% w ciągu najbliższych 3 dni takie zlecenie zostanie zrealizowane."

Dziś nieco rozszerzymy tamten test w kontekście portfela dożywotniego.

poniedziałek, 7 sierpnia 2017

Jak ulepszyć strategię dożywotnią?


W zeszłym tygodniu ocenialiśmy skuteczność prostej strategii, w której raz kupionych spółek nigdy nie sprzedajemy. Dziś pobawimy się kilkoma wskaźnikami, aby sprawdzić czy da się w prosty sposób poprawić wyniki tamtej strategii.