poniedziałek, 26 października 2015

Algorytmofobia


Jakiś czas temu pokazaliśmy na tym blogu, że niezależnie od dziedziny, algorytmy podejmują lepsze decyzje niż ludzie. Później dowiedzieliśmy się, że symulacja procesu decyzyjnego człowieka wcale nie jest taka trudna jak mogłoby się wydawać. Na koniec ustaliliśmy za co w czasie inwestowania powinien odpowiadać człowiek, a za co komputer, aby wyniki były jak najlepsze. Do rozwikłania pozostała nam jedna zagadka:

Skoro algorytmy radzą sobie tak dobrze, to dlaczego jest ogrom dziedzin, w których nie są one powszechnie wykorzystywane? (np. do analizowania spółek na giełdzie).

poniedziałek, 19 października 2015

Recenzje książek giełdowych


Często pytacie mnie o to, które książki inwestycyjne są warte polecenia. Z których nauczycie się najszybciej i najwięcej, a które lepiej omijać, bo są nudne i nie niosą, żadnej konkretnej wiedzy.

Zawsze mam problem z odpowiedzią, bo mi niestety większość książek o inwestowani, które czytałem się nie podobała. Może ujmę to inaczej: Podobały mi się w trakcie czytania, miały zabawne anegdoty, wykresy, ciekawe przykłady, ale po skończonej lekturze moje zdolności inwestycyjne nie poprawiły się ani o centymetr.

poniedziałek, 12 października 2015

Jak czarodziejscy są Czarodzieje Rynku?


Aby nauczyć się nowej umiejętności warto brać porady od tych, którzy są w niej mistrzami. Chcąc nauczyć się bardziej wydajnie pływać warto posłuchać porad np. Michaela Phelpsa, który swego czasu miał takie same problemy jak każdy amator, ale skoro został wielokrotnym medalistą olimpijskim, to znaczy, że te problemy rozwiązał.

poniedziałek, 5 października 2015

Czy linia trendu może poprawić nasze wyniki inwestycyjne?


Choć na tym blogu zajmujemy się głównie analizą fundamentalną, to co jakiś czas testujemy też rozwiązania typowo techniczne. Jak dotąd przetestowaliśmy już skuteczność:
Z tych trzech testowanych zagadnień, tylko najprostsze podejście (siła relatywna) pozwoliło zwiększyć przewagę nad rynkiem. Pozostałe dwa okazały się ułudą. Dziś sprawdzimy kolejne narzędzie: linie trendu. Czy spółka poruszająca się w kanale wzrostowym jest lepszą inwestycją niż taka, dla której nie można wyrysować ładnej linii trendu? Czy okolice linii trendu zwiększają prawdopodobieństwo powstrzymania spadków? Sprawdźmy.